Tutanaklardaki Önemli Detay

İki hafta önce faiz indiren Avustralya Merkez Bankası RBA bu gece o toplantının tutanaklarını yayınladı. Birinci çeyreğe ait sürpriz düşük enflasyon rakamları RBA’nın faiz indirmesinin en önemli nedeniydi ve RBA faiz indirimlerinin devam edebileceği mesajını vermişti karar metninde.

Toplantı tutanaklarındaki mesaj ise daha karışık. Üyeler faiz indirmek veya biraz daha beklemek arasında karar kalmış fakat sonunda faiz indirmeye karar vermişler. Yani pek istekli bir faiz indirimi olmadığını söylersek yanlış olmaz.

Diğer yandan üyeler enflasyon ve çalışan maliyeti (maaşlar) verilerinin beklentiden kötü olduğuna dikkat çekerken Avustralya’nın ticaret ortaklarındaki (Çin) büyüme görünümü konusunda daha kötümserler. Ayrıca karar metninde de dile getirildiği gibi Avustralya dolarının güçlenmesinin ekonomideki dengelenme sürecini karmaşıklaştırdığı tartışılmış.

Üyelerin faiz indirirken pek istekli olmadığını gösteren detay Avustralya Doları paritelerinde (AUD/xxx) gece yaşanan rallinin arkasındaki neden. Tutanakların etkisiyle 0.7280 bölgesinden 0.7370’lere kadar yükselen AUDUSD, Avrupa seansı başlarken 0.7350 bölgesinde.

RBA para politikası toplantısından bir kaç gün sonra yayınlanan çeyreklik para politikası raporunda sadece bu sene değil önümüzdeki iki senenin enflasyon beklentilerine de ciddi aşağı revizeler gelmişti. Bu yüzden üyeler isteksiz olsa da önümüzdeki aylarda yeni faiz indirimi gelme ihtimalini yüksek görüyoruz. Hele enflasyon ile ilgili kötümser veriler gelmeye devam ederse bir değil bir kaç indirim de gelebilir RBA’dan.

İkinci çeyrek enflasyon raporu Temmuz ayı sonunda açıklanacak ve enflasyonda zayıflamanın devam etmesiyle RBA Ağustos ayında tetiği tekrar çekebilir. Tabi Ağustos ayını beklemeden önlem olarak önden faiz indirmeyi de tercih edebilir RBA. Geçtiğimiz sene iki faiz indiriminin bir birini takip eden toplantılarda geldiğini hatırlatalım.

Faiz indirimi beklentileri, Çin’deki ekonomik soğuma ve RBA’nın kurlardaki yükselmeye yaptığı atıf önümüzdeki haftalarda AUDUSD’de yükselişlerin sınırlı kalmasına neden olacak görüşündeyiz.

Yukarıda ilk olarak 0.7380 sonra da 0.75 bölgesinin alıcılara karşı koymasını bekliyoruz. Aşağıda ise 0.7240 destek bölgesinin alınmasıyla AUDUSD ile 0.70 seviyesi arasındaki en büyük teknik engel kalkmış olacak. Yani 0.7380 ve 0.75 bölgelerine doğru yükselişler satış fırsatı sunmakla birlikte 0.7240 bölgesinin kırılmasıyla satıcıların 0.70’lere kadar kontrolü tamamen ele almasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.