RBA Faizleri 25 Baz Puan Daha Kırptı

Birinci çeyrekteki düşük enflasyon raporu sonrası politika faizini %2.00’den %1.75’e çeken Avustralya Merkez Bankası RBA, ikinci çeyrek enflasyon raporu sonrasındaki ilk toplantıda yeniden faiz indirerek politika faizini %1.50 ile tüm zamanların en düşük seviyelerine çekti.

Geçtiğimiz hafta açıklanan enflasyon raporu ikinci çeyrekte çeyreklik bazda enflasyonun %-0.2’den %0.4’e yükseldiğine diğer yandan yıllık bazda ise %1.3’den %1.0’e gerilediğine işaret ediyordu.

Yıllık bazda enflasyonun %3.0 – %2.0 bandına olmasını hedefleyen RBA enflasyonun %1.3’den %1.0’e gerilediğini görünce hiç zaman kaybetmeden en yakın para politikası toplantısında faiz indirdi.

Karar metninde Çinli yetkililer tarafından atılan adımların yakın vadeli ekonomik görünümü desteklediğine fakat Çin’de büyümenin ılımlılaştığına dikkat çeken RBA global ekonominin da ortalama hızdan daha yavaş büyüdüğüne vurgu yapıyor.

Avustralya’da ise özel sektör yatırımlarındaki gerilemeye rağmen büyümenin makul seviyelerde olduğuna ve istihdam göstergelerinin karışık bir tablo çizse de yakın vadede istihdamdaki iyileşme ile uyumlu olduğuna atıf var. RBA, enflasyonun ise son veriler tarafından da onaylandığı gibi düşük seyrettiğini ifade ediyor.

Bir çok uzman konut fiyatlarındaki yükselişi yeni faiz indirimleri önündeki en önemli engellerden biri olarak gösteriyordu. RBA buna da bir açıklık getirmiş. Son verilere göre konut fiyatları bu sene ölçülü bir yükseliş kaydediyor diyen Stevens ve arkadaşları önümüzdeki yıllar için ciddi bir konut arzının yolda olduğuna dikkat çekiyor. Ayrıca konut kredilerinin bu sene bir miktar yavaşladığı belirtiliyor.

Karar metninin en önemli bölümü ileriye dönük yönlendirmenin yer aldığı son paragraftır fakat bu sefer RBA’nın herhangi bir yönlendirme yapmaktan çekindiğini görüyoruz. Son paragraf sadece sürdürülebilir büyüme ve enflasyonun hedefe ulaşabilme ihtimalini artırmak için bu toplantıda faiz indiriminin yerinde olduğuna karar verdik ifadesinden oluşuyor.

RBA’nın ileriye dönük niyeti konusunda ipuçları için bu cuma günü yayınlanacak olan çeyreklik para politikası raporu takip edilecek. Geçtiğimiz raporda önümüzdeki iki yıllık periyot için enflasyon beklentilerini aşağı revize eden RBA’nın beklentileri yeniden aşağı revize etmesi yeni faiz indirimlerine yeşil ışık anlamına gelecek.

Faiz indirimine rağmen AUDUSD şu anda güne başladığı seviyenin üzerinde. Cuma günü gelen zayıf büyüme verisi sonrası dolar üzerindeki baskıdan faydalanan AUDUSD kısa vadede yukarıları yoklamaya devam edebilir fakat uzun vadede 0.80 – 0.78 bölgesi satış fırsatı olarak değerlendirilmeli düşüncemizde değişiklik yok.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.