O Banka Faiz İndirdi

Avustralya Merkez Bankası RBA tam bir sene sonra tekrar faiz indirdi. Geçtiğimiz hafta açıklanan enflasyon raporu piyasaları bu toplantı ile ilgili ikiye bölmüştü. RBA’dan bu toplantıda faiz indirimi bekleyenlerin yanında bankanın faiz indirimi için biraz daha beklemeyi tercih edebileceğini öngörenler vardı.

Geçtiğimiz hafta yayınlanan birinci çeyrek enflasyon raporuna göre hem TÜFE hem çekirdek TÜFE beklenti altı kalarak RBA’nın hedefi ile aradaki mesafeyi biraz daha açmıştı. Enflasyonun hedefinden uzaklaştığını gören RBA bulduğu ilk fırsatta politika faizini %2.00’den %1.75 ile tüm zamanların en düşük seviyesine indirme kararı alındı.

Karar metninde önemli değişiklikler ve eksiklikler var. En önemli eksiklik ileriye dönük yönlendirmenin kaldırılması. Genel olarak yönlendirmenin yer aldığı son paragraf karar metninde tamamen çıkarılmış. Önceki toplantı karar metninin son paragrafında ‘ilerde gerekmesi durumunda parasal gevşeme için düşük enflasyon görünümü alan sağlıyor’ ifadesi ile gerekli olması durumunda faiz indiriminin masada tutulduğu ima ediliyordu.

RBA faiz indirimini açık bir şekilde son açıklanan verilerin enflasyonist baskıların beklenenden daha düşük olduğunu göstermesine bağlıyor. Çeyreklik enflasyon raporu bazı geçici faktörleri içerse de düşük işçi maliyetleri ve dünya genelindeki düşük maliyet baskısı ile birlikte enflasyon görünümü daha önce tahmin ettiğimizden daha düşük diyor RBA.

Çin’de büyüme yılın ilk bölümünde zayıflasa da hükümetin devreye soktuğu önlemlerin yakın vadeli ekonomik görünümü desteklediğini belirten RBA finansal piyasalarda algının yılın başlarındaki dalgalanmanın ardından iyileştiğine dikkat çekiyor.

Madencilik sektörü patlaması sonrası ekonomide dengelenmenin devam ettiğini belirten RBA son istihdam göstergelerinin karışık bir tablo çizdiği görüşünde. Son istihdam raporunun ciddi bir iyileşmeye işaret ettiğini hatırlatalım. Fakat anlaşılan RBA biraz şüpheyle yaklaşıyor. Kurlarla ilgili ise bir önceki karar metnindeki ‘yükselen kurlar ekonomideki dengelenme sürecini karmaşıklaştırıyor’ ifadesi korunmuş.

Karar metnindeki en önemli değişiklik ileriye dönük yönlendirmenin tamamen metinden kaldırılması. Yönlendirme yok fakat bundan sonra piyasalar az çok hangi verilere daha fazla önem vereceğini anlamış durumda; enflasyon. Avustralya’dan gelen ve enflasyon baskılarının azaldığına işaret eden her veri RBA’dan yeni faiz indirimi spekülasyonları ile Avustralya doları üzerindeki baskıyı artırabilir. Ayrıca kurlardaki yükselişin devam etmesi enflasyon üzerindeki baskıyı daha da artıracağı için bundan sonra Stevens’dan daha keskin sözlü müdahalelere tanıklık edebiliriz.

Faiz indirimi sonrası AUDUSD %2’lik bir çöküşle 0.7550 bölgesine kadar geri çekildi fakat dolar üzerindeki baskının Avrupa seansı başında tekrar kendini göstermesi ile an itibariyle 0.7620 bölgesine kadar tırmanmış durumda. Daha fazla faiz indirimi beklentileri AUDUSD için yukarıda çok önemli bir temel direnç. Yani Avustralya dolarında yükselişler daha ürkek olacak bundan sonra. Bu nedenle dolardaki zayıflamayı değerlendirmek isteyenler bunu Avustralya dolarına karşı tercih etmemeli görüşündeyiz.

Teknik olarak 0.7720 ilk önemli direnç. Daha uzun vadede ise 0.80 – 0.7950 bölgesi RBA faiz indirimi beklentileri ile birlikte alıcılara karşı koyabilir. Satıcıların üstünlüğü ele alması için ise teknik olarak 0.7550 – 0.7490 destek bölgesinin tam anlamıyla geçilmesi gerek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.