Pound Neden Haftaya Zayıf Başladı? – 27 Şubat 2017

Pound Düşmeye Devam Eder mi?

Piyasalar haftaya yeni bir Brexit belirsizliği ile başladı. Haziran ayındaki referandumdan ‘AB’den Çıkış’ sonucunun çıkmasıyla birlikte İskoç liderler 2014’deki gibi bir bağımsızlık referandumu ihtimalini dillendirmişlerdi.

Bağımsızlık referandumu son günlerde İskoç liderler tarafından tekrar gündeme getirilmiş durumda ve en son hafta sonu İngiltere basınında yayınlanan bir habere göre İskoçya Birinci Bakanı Nicola Sturgeon önümüzdeki ay düzenlenecek olan SNP (İskoçya Ulusal Partisi) konferansı sonrası İskoçya Parlamentosu’nda yeni bir bağımsızlık referandumu çağrısı yapacak.

2014’deki İskoçya bağımsızlık referandumunda %55’e %45 oranla Birleşik Krallık’ta (UK) kalalım sonucu çıkmıştı. Diğer yandan 23 Haziran’daki AB Referandumu’nda ise İskoçya halkının %62’i ‘AB’de Kalalım’ demişti. Dolayısıyla yeni bir olası bağımsızlık referandumunda Birleşik Krallık’tan çıkış sonucunun çıkma ihtimali çok daha yüksek görünüyor.

İskoçya Birinci Bakanı Nicola Sturgeon

Pound haftaya bu nedenle zayıf başladı ve GBPUSD Avrupa seansı başlarken 1.24 desteğinin hemen üzerinde. 1.24 desteğinin kırılması ve ABD’den başta bugün dayanıklı ürün siparişleri olmak üzere, bu hafta yayınlanacak olan verilerin beklentiden daha iyi gelmesi kademeli olarak 1.2340 ve 1.22 seviyelerine doğru düşüşü peşinden getirebilir.

Gecenin en önemli verisi Avustralya’dan dördüncü çeyreğe ait şirket karları verisiydi. Piyasaların %8.0 beklentisine karşı şirket karları dördüncü çeyrekte %20.0 artmış. Karlardaki artışın büyük bölümü madencilik sektörü kaynaklı. Bu sektör hesaplama dışında tutulduğunda karlar sadece %8.7 yükselmiş.

Çarşamba gecesi yayınlanacak olan Avustralya dördüncü çeyrek büyüme verisi için olumlu bir öncü gösterge. Karlar datası sonrası kimi bankalar Avustralya dördüncü çeyrek büyüme beklentilerinde yukarı revizeye gittiler. Üçüncü çeyrekte %0.5 daralan Avustralya ekonomisinin dördüncü çeyrek büyüme için konsensüs beklenti %0.7.

Asya borsalarında haftanın ilk seansında genel hava satıcılıydı. Çin endeksleri ortalamada %0.80 kayıp yaşarken Japonya Nikkei endeksi %0.85, Avustralya ASX endeksi %0.26, Güney Kore KOSPI endeksi %0.41 ekside kapandı. Hong Kong HSI endeksinde ise yatay bir görünüm var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.