PMI Verileri ve EUR/USD – 23 Eylül 2016

EUR/USD'de Toparlanma Devam Eder mi?

Haftanın son işlem günündeyiz ve şimdiye kadar Euro Bölgesi’nden açıklanan hizmetler ve imalat PMI verilerini takip ettik. 15.30’da ise Kanada’dan enflasyon ve perakende satışlar verileri açıklanıyor. O halde sözü daha fazla uzatmayalım ve gelen veriler ile birlikte ECB üyelerinin açıklamalarına geçelim.

Fransa imalat PMI 49.5 ile beklentilerden iyi geldi.
Fransa hizmetler PMI 54.1 ile beklentilerden iyi geldi.
Almanya imalat PMI 54.3 ile beklentiden iyi geldi.
Almanya hizmetler PMI 50.6 ile beklentilerden kötü geldi.
Euro Bölgesi’nden imalat PMI 52.6 ile beklentiden iyi geldi.
Euro Bölgesi’nden hizmetler PMI 52.1 ile beklentiden kötü geldi.

PMI verilerinde 50.0 kritik seviyedir. Bu seviyenin altı sektörde daralmaya işaret ederken üzeri de sektörde büyüme anlamına geliyor. Fransa’da imalat sektörü bir miktar iyileşme gösterse de hala Mart ayından bu yana 50.0 seviyesinin altında kalmaya devam ediyor.

Bununla birlikte Euro Bölgesi’nde imalat sektörü iyi bir performans sergilese de PMI bileşik endeksi son 20 ayın en düşük seviyelerine gerilemiş durumda. Bugün Bloomberg’e açıklamalarda bulunan ECB üyesi Villeroy negatif faiz oranlarının ellerindeki kullanışlı bir araç olduğunu ancak onunda limitleri olduğunu dile getirdi.

Constancio ise düşük faiz oranlarının çok uzun süre devam etmesinin finansal istikrar üzerinde risk oluşturabileceğine dikkat çekti. EURUSD gelen verilerin ardından güne sakin devam ediyor. Aşağıda 1.1200 ve 1.1160 bölgeleri geri çekilmelerde destek olarak çalışabilir. Yukarıda ise 1.1260 direncini takip ediyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.