PMI Verileri ve EURUSD Yorumu

Haftanın son işlem günündeyiz ve Euro Bölgesi’nden PMI verilerini takip ettik şimdiye kadar. 15.30’dan sonra ise Kanada verileri piyasalardaki hareketliliği devam ettirecek. Dilerseniz gelen verilere kısaca göz atıp EURUSD’deki son durumu inceleyelim.

  • Fransa’dan imalat PMI 48.3 ile beklentiden kötü geldi.
  • Fransa’dan hizmetler PMI 50.8 ile beklentiden iyi geldi.
  • Almanya’dan imalat PMI 51.9 ile beklentiden iyi geldi.
  • Almanya’dan hizmetler PMI 54.6 ile beklentiden kötü geldi.
  • Euro Bölgesi’nden imalat PMI 51.5 ile beklentiden hafif kötü geldi.
  • Euro Bölgesi’nden hizmetler PMI 53.2 ile beklentide geldi.

Gelen karışık verilerin euro üzerinde etkisi sınırlı olurken daha önce de bir çok kez belirttiğimiz gibi PMI verilerinde 50.0 üzerinde kalınması sektörde büyümeye, altında kalınması ise daralmaya işaret ediyor. Şimdilik Fransa’da imalat sektörü dışında şimdilik çok da endişe verici bir durumun olmadığını söyleyebiliriz.

Bugün ABD’den veya Euro Bölgesi’nden açıklanacak önemli bir veri karşımıza çıkmıyor. EURUSD dün yeniden neredeyse 1.14 direncini test ettikten sonra dolar boğalarının devreye girmesiyle sert düşmüştü. Bugün de hafif satıcılı seyir devam ediyor paritede ve aşağıda ilk önemli destek olarak 1.1260 bölgesi karşımıza çıkıyor. Ardından 1.1160 bölgesine doğru düşüşlerin hız kazandığına şahit olabiliriz. Toparlanmalarda ise hedefte 1.1330 ve 1.1400 seviyeleri bizleri bekliyor olacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.