Piyasalarda Fırtına Öncesi Sessizlik

Oldukça önemli bir haftaya ABD ve İngiltere’de piyasaların kapalı olması nedeniyle haftanın ilk işlem gününde sakin bir başlangıç yaptık ancak yarından itibaren ABD’den gelecek olan veriler ile piyasalar son derece hareketli olacak.

Ekonomik takvime baktığımızda Euro Bölgesi’nin hasta adamı Fransa’dan birici çeyrek öncü büyüme %0.6 ile beklentilerden iyi geldi. Euro Bölgesi ekonomik hissiyatı ise 104.7 ile beklentilerden iyi geldi. Rapora göre tüketici enflasyonu beklentilerinin 2.9’dan 3.4’e yükselmesi bu hafta toplanacak olan ECB için çok önemli bir etkiye sahip olmasa da pozitif bir gelişme olduğunu söyleyebiliriz.

EURUSD, dolar endeksindeki geri çekilme ile birlikte 200 günlük hareketli ortalama desteğinden alıcıların devreye girmesiyle bir miktar toparlanıyor. Yukarıda 1.1160 bölgesinde toparlanmalara satıcılardan tepki gelebilir. Paritede satış baskısının artması halinde ise aşağıda 1.1100 en yakın destek seviyesi konumunda. Bu seviyenin tamamen çözülmesi ile düşüşler hız kazanabilir.

USDTRY ise günün ilk saatlerinde 2.9670’lere kadar yükseldikten sonra aldıklarını neredeyse geri vermiş durumda ancak piyasada hacmin düşük olması nedeniyle kurda da sakin bir seyir var. Aşağıda 2.9260 bölgesi önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Yükselişlerde ise 2.97 bölgesinin geçilmesiyle yukarı yönlü hareket hız kazanabilir. 2.92 bölgesi üzerinde kalındığı sürece toparlanmanın devam edebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.