Piyasalar Haftaya Nasıl Veda Ediyor?

Piyasalarda son derece hareketli geçen bir haftayı geride bıraktık. Haftaya zaten üzerinde baskıyla başlayan doların, FOMC kararları sonrası hızla değer kaybettiğine şahit olduk. Karar metninde önceki toplantıya göre fazla değişiklik yapılmaması ve Haziran ayına yönelik faiz artışı ile ilgili sinyallerin verilmemesi USD satışlarını beraberinde getirdi.

Dolar yalnızca majör para birimlerine karşı değil gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine karşı da değer kaybetmeyi devam etti. Dolar/TL son 6 ayın en düşük seviyelerine gerileyerek son derece önemli psikolojik destek olan 2.80 bölgesini kırmayı başardı. Petrol fiyatları ise yükselişini sürdürdü ve ham petrolün varil başına fiyatı haftanın son işlem günü itibariyle 46.70 dolar seviyelerine kadar tırmanmayı başardı.

ALTIN ise haftanın parlayan yıldızıydı desek sanırız abartmış olmayız. Önemli direnç bölgelerini teker teker geride bırakan ve bugün 1296 bölgesine kadar yükselen sarı metal artık 1300 bölgesi kapılarına dayanmış durumda. Bu bölgenin de alınmasıyla yükselişler hız kazanabilir. Fed’in faiz artışı ile ilgili temkinli tutumu devam ederse ALTINda yükselişler kaçınılmaz olacaktır.

USDJPY’de ise BoJ rüzgarı esti. Bu hafta toplanan Kuroda ve ekibinden ek parasal genişleme hamleleri bekleniyordu ancak faizlerde ve varlık alım programında herhangi bir değişikliğe gitmeyen BoJ, JPY’nin hızla değer kazanmasına sebebiyet verdi. USDJPY sert düşerken geçtiğimiz haftalarda bir çok kez test ettiği 107.80 bölgesi desteğini de kırarak serbest düşüşe geçti. Bu bölge altında kalındığı sürece satış baskısının devam etmesini bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.