Perakende Satışlar İyi Ama Yetmez

ABD’de perakende satışlar Mayıs ayında %0.5 ile beklentiden bir tık daha iyi, çekirdek perakende satışlar ise %0.4 ile beklentide arttı. Büyüme hesaplamasına giren kontrol grubunda ise %0.3’lük beklentiye karşı %0.4 artış görüyoruz.

İkinci çeyrekte büyüme hız kazanıyor tezini destekleyen diğer bir veri oldu. Nisan ayına göre daha düşük hızda fakat birinci çeyreğe kıyasla %0.5 hala oldukça iyi bir rakam. ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte %2 ile %3 arası bir büyüme yakalaması bekleniyor ve bugünkü veri de bunun destekler nitelikte.

Ayın başında yayınlanan istihdam raporu hayal kırıklığı yaratmamış olsa, açıklanan bu perakende satışlar raporu yarın Fed’in faiz artışı ihtimalini yükseltir derdik fakat Fed’in yarın faiz artırma ihtimali neredeyse sıfır.

Üç hazirandaki istihdam raporu sonrası hızlı bir düşüş yaşayan dolarda takip eden bir düşüş gelmek yerine toparlanma çabasına girmesi önemli. Mayıs ayındaki zayıf istihdam performansının tek seferlik olma ihtimali var ve piyasalar da bu göz ardı etmiyor gibi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.