Yeni Zelanda İstihdam Raporunu Yayınladı – 17.08.2016

NZDUSD İçin Bu Seviyeye Dikkat!

Yeni Zelanda’dan istihdam ve ÜFE raporları yayınlandı. İstihdam raporuna göre işsizlik oranı ikinci çeyrekte %5.1 ile %5.3’lük beklentiden daha iyi gelirken istihdam değişimi de %2.4 ile beklentinin dört katı kadar geldi. Aynı zamanda iş gücüne katılım oranı da %68.7’den %69.7’e yükseldi.

İş gücüne katılım oranında artışa rağmen işsizlik oranı gerilemiş ve istihdam da beklentilerin çok daha üzerinde bir artış var. Yani veriler her yönüyle kusursuz gibi duruyor ta ki Yeni Zelanda İstatistik Ofisi’nden gelen açıklamalarını okuyana kadar.

Kurum verilerin hesaplama metodunda yapılan değişiklik nedeniyle ikinci çeyrekteki istihdam artışının abartılı olabileceğini ve metot değiştiği için de önceki çeyreklerle bir karşılaştırma yapmanın pek doğru sonuçlar çıkarmayacağı uyarısını yapıyor. Fakat yeni metodun Yeni Zelanda istihdam piyasasını daha doğu temsil ettiğini de ekliyor.

İstihdam ile birlikte ikinci çeyrek ÜFE raporu da yayınlandı. Düşük enflasyon RBNZ’nin son para politikası toplantısında faiz indirmesinin arkasındaki en önemli nedenlerden biriydi ve ÜFE (üretici enflasyonu) gelecek enflasyon için önemli bir gösterge. İlk çeyrekte %-1.0 olan üretici enflasyonu ikinci çeyrekte %0.9’a yükselmiş ve beklentilerin de neredeyse iki katı hızda.

Verilerin açıklanmasıyla birlikte 0.73 üzerine tırmanan NZDUSD Avrupa seansı başlarken 0.7250 bölgesine gerilemiş durumda. 0.7330 – 0.7320 bölgesi son bir kaç haftadır önemli bir direnç olarak ortaya çıkmış durumda ve bu bölge son haftalarda üç kez denenmesine rağmen kırılamadı. NZDUSD ile ilgili görüşümüz değişmedi. Faiz indirimlerine rağmen yükselen NZDUSD’de 0.7050 – 0.6950 desteği kırılmadığı sürece satış önermiyoruz.

Asya borsalarında karışık bir görünüm var. Japonya Nikkei endeksi %0.90 artıdayken Çin endeksleri, Hong Kong HSI endeksi ve Avustralya ASX endeksi yatay. Diğer yandan Güney Kore KOSPI endeksinde %0.20 kayıp var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.