RBNZ Faiz İndiriyor, NZD Yükseliyor. Neden?

Geçtiğimiz hafta Avustralya Merkez Bankası RBA’nın 25 baz puan faiz indirmesinin ardından komşu Yeni Zelanda da boş durmadı ve RBNZ beklendiği gibi politika faizini %2.25’den %2.00’ye indirdi. Karar metninde bundan sonra da yeni faiz indirimlerinin yolda olduğuna dair net sinyaller var. Önce RBNZ’nin genel ekonomik değerlendirmesi ne, ona bir bakalım.

Son aylarda hep yaptığı gibi kurlardaki yükselişten yakınıyor RBNZ ve ticaret ağırlıklı kur endeksinin Haziran’da tahmin edilenden daha yüksek olduğunu ve bunun da enflasyon hedefine ulaşmayı daha da güçleştirdiğini dile getiriyor. Global ekonomik görünüm ve emtia fiyatlarındaki durumun belirsizliğine atıf yapıp politik risklerin (Brexit) de yükseldiğini belirtiyor.

İç büyümenin göç etkisi, inşaat faaliyetleri, turizm ve genişlemeci para politikası tarafından desteklendiğini ifade eden RBNZ süt ürünleri sektöründeki düşük fiyatların çiftlik yatırım ve harcamalarını olumsuz etkilediğini belirtiyor. Süt ürünleri sektörünün Yeni Zelanda ekonomisi için kritik bir sektör olduğunu sıklıkla dile getiriyoruz ve RBNZ de bu sektör için özel bir parantez açmış karar metninde.

Para politikasına yön veren en önemli faktörlerden biri olan enflasyon ile ilgili olarak ise üçüncü çeyrekte düşük petrol fiyatları nedeniyle hedefin (%3.00 – %1.00) altında kalacağı dördüncü çeyrekten itibaren de yükselmeye başlayacağı beklentisine yer verilmiş.

Karar metninin en can alıcı ifadesi ise son paragrafta. RBNZ ‘mevcut tahmin ve varsayımlarımız enflasyonu hedefe çekebilmek için ilerde daha fazla parasal gevşemenin gerekli olduğunu gösteriyor’ diyor. Yeni faiz indirimleri için çok net bir sinyal.

Kararlar sonrası basının karşısına geçen RBNZ başkanı Wheeler bugün 50 baz puanlık faiz indirimini ciddi bir şekilde değerlendirmediklerini fakat tahminlerinin ilerde faizlerin 60 baz puan daha aşağıda olacağını gösterdiğini belirtti. Ayrıca RBNZ’nin kurlar üzerinde çok sınırlı bir etkisi olduğuna dikkat çekti Wheeler ve faiz indirimi sonrası Yeni Zelanda Doları’ndaki yukarı yönlü harekete şaşırmadığını dile getirdi.

RBNZ’nin son bir yılda toplam 100 baz puan faiz indirmesine karşın tam bir yıl önce bugün 70.5 olan ticaret ağırlı Yeni Zelanda Doları endeksi bugün 77.00 seviyesinde. Yani 100 yüz puan faiz indiriminin karşılığı %10’luk bir yükseliş. Teorik olarak bu ilişkinin tam tersi olması beklenir. Bugünkü faiz indirimi sonrası da NZDUSD 0.7330 üzerine tırmanarak son 15 ayın zirvesini tazeledi.

Moody’s Yeni Zelanda’nın kredi notunu AAA ile mümkün olan en yüksek seviyede tutarken Fitch ve S&P de ülkenin kredi notunu AA seviyesinde tutuyor. Benzer kredi notuna sahip diğer ülkelerle karşılaştırdığımızda Yeni Zelanda tahvil faizlerinin oldukça güzel bir getiri sağladığını görüyoruz. Mesela Moody’s’den AAA kredi notuna sahip Almanya’da 10 yıllık devlet tahvili %-0.10 getiri sağlarken aynı kredi notuna sahip Yeni Zelanda 10 yıllık tahvil faizi %2.00 üzerinde.

Enflasyon dışındaki diğer ekonomik göstergeleriyle de oldukça göz dolduran bir ülke Yeni Zelanda. Mesela işsizlik oranı %5.2 seviyesindeyken birinci çeyrekte yıllık bazda %2.8 büyüme ile diğer bir çok gelişmiş ekonomiyi kıskandıran bir performansa imza atmıştı.

Dolayısıyla Yeni Zelanda Doları’nda yüksek getiri peşindeki tahvil yatırımcılarının Yeni Zelanda’ya yönelmesiyle sermaye girişi kaynaklı bir güçlenmeye şahitlik ediyor olabiliriz.

Aşağıda önemli bir kaç destek seviyesi kırılmadan NZDUSD satışı önermiyoruz. Bu önemli destek seviyelerine örnek olarak 0.7050 – 0.6950 bölgesini gösterebiliriz. Yani 0.70 üzerinde kaldığı sürece yukarı iştahı devam edecek düşüncesindeyiz ve belirttiğimiz destek bölgesi üzerinde kaldığı sürece şort pozisyonun riskli olduğu görüşündeyiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.