RBNZ Faizleri İndirecek Mi? – 10.08.2016

Bu hafta şimdiye kadar ekonomik takvimde önemli bir veri karşımıza çıkmadı ancak bugün gece saat 00.00’da Yeni Zelanda Merkez Bankası ( RBNZ ) faiz oranı kararını açıklıyor. Hatırlayacağımız gibi RBNZ Haziran ayındaki toplantıda faizleri %2.25 oranında sabit tutmuştu ancak bu sefer piyasalar 25 baz puanlık bir indirim bekliyor.

Geçtiğimiz toplantıdaki karar metninde RBNZ enflasyon hedefini yakalayabilmek için önümüzdeki dönemde daha fazla parasal genişlemeye gidebiliriz demişti. Temmuz ayında açıklanan TÜFE rakamlarında %0.2’den %0.4’e iyileşme yaşansa da beklentilerin altında kalınmasının RBNZ’yi tatmin etmediğini söylemek mümkün.

NZD son dönemde Dolar karşısında son derece güçlü ve gece beklentilere paralel olarak 25 baz puanlık bir indirim kararı gelirse NZDUSD’de çok sert bir düşüş gözlemlemeyebiliriz. Ancak bu indirimin yanında RBNZ ileriye yönelik faizlerde indirimin devam edebileceğine dair güvercin bir tutum sergiler veya 25 baz puandan daha fazla bir indirime gitme kararı alırsa bu sefer NZDUSD üzerinde baskı oluşabilir. Eğer RBNZ piyasaların beklentisinin aksine bekle-gör moduna geçip bu toplantıyı da pas geçerse NZD değer kazanmaya devam edebilir.

Önemli seviyelerden bahsedecek olursak yukarıda 0.7250 direncinin geçilmesiyle Temmuz ayında görülen ve yılın en yüksek seviyesi olan 0.7320’ler kritik. Yaşanacak olan düşüşlerde ise 0.7150 ve 50 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 0.7100 seviyeleri destek olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.