Moody’s Kararı Sonrası Dolarda Son Durum – 26 Eylül 2016

Moody's Not İndirimi Sonrası Dolar Yükselişe Devam Eder mi?

Moody’s not indirimi sonrası lira beklediğimiz gibi haftaya baskı altında başladı. USDTRY yeni haftaya 2.99, EURTRY 3.3570, GBPTRY ise 3.88 bölgesinde giriş yaptı. Gece paritelerde çok önemli bir hareket yaşanmadı fakat Avrupa ve ABD seanslarında uluslararası yatırımcıların devreye girmesiyle bir miktar daha yükseliş gelebilir.

USDTRY ve EURTRY için gece belirttiğimiz seviyeler hala geçerli. USDTRY için ilk önemli direnç 3.00, ikinci önemli direnç 3.0250, üçüncü önemli direnç ise 3.05. EURTRY için ise dirençler sırasıyla 3.36, 3.40 ve 3.42. USDTRY için 2.9850 desteği aşağıda takip edeceğimiz bölge. Bu bölgenin alınmasıyla birlikte bir miktar geri çekilme yaşanabilir.

Yurt dışına döndüğümüzde haftanın ilk gününde Asya borsalarının satıcılı bir gün geçirdiğini görüyoruz. Çin endeksleri %1.70’e yakın kayıp yaşarken Japonya Nikkei endeksi %1.25 düştü. Diğer yandan Güney Kore KOSPI %0.34, Hong Kong HSI %1.30 düşüş yaşarken Avustralya ASX endeksi ise yatay.

Ekonomik takvimde Yeni Zelanda’dan gelen ticaret dengesi ile Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda’dan gelen açıklamalar dikkatimizi çekiyor. Yeni Zelanda ticaret dengesi -1.26 milyar ile beklentinin neredeyse iki katı kadar açık verdi Ağustos ayında. İhracat 3.39 milyar ile beklenti altı kalırken ithalat 4.65 milyar ile beklentiden daha yüksek gerçekleşti.

Kuroda’dan ise bilindik açıklamalar geldi. Gerekmesi durumunda ellerinde mevcut olan bütün para politikası araçlarını kullanacaklarını söyleyen Kuroda daha fazla varlık alım yaparak parasal tabanı daha da büyütebileceklerini belirtti. Diğer yandan Kuroda daha fazla parasal gevşeme için daha düşük negatif faizler ve daha düşük uzun vadeli faiz hedefi ana araç olarak kullanılacak dedi.

USDJPY için 102.50 bölgesi satış baskısının kırılması için geçilmesi gereken direnç bölgesi. Bu bölge altına kaldığı sürece 100.00 seviyesinin kırılma ve 95.00’lere doğru bir düşüş gelme riski sürecek görüşündeyiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.