Merkez Bankası Faiz Artıracak mı? – 24 Kasım 2016

TCMB Beklentileri ve Dolar

TCMB Kasım ayı PPK kararları bugün saat 14.00’de açıklanıyor. Kurlarda son haftalarda yaşanan hızlı yükselişe karşı şu ana kadar sessiz kalan TCMB’nin bugün herhangi bir adım atıp atmayacağı merak konusu. ABD başkanlık seçimleri sonrası dolar sadece liraya değil başta gelişmekte olan ülke para birimleri olmak üzere bir çok para birimine karşı yükselmeye devam ediyor.

Dolar liraya, Brezilya Reali’ne ve Güney Afrika Randı’na karşı 8 Kasım’dan bu yana %8’e yakın yükselirken Meksika Pezosu’na karşı %12, euroya karşı %4.5, yene karşı ise %8.5 yükselmiş durumda. Bir çok Merkez Bankası dolardaki bu yükselişe karşı kendi para birimlerini koruma amaçlı çeşitli adımlar atarken TCMB şu ana kadar sessiz kalmakla yetindi.

PPK ile ilgili beklenti anketlerine baktığımızda piyasadaki genel öngörünün TCMB’nin beklemeye kalmaya devam edeceği yönünde olduğunu görüyoruz. Politika faizinde 25 baz puan artış bekleyenler olsa da genel konsensüs gecelik borç alma faizinin %7.25, gecelik borç verme faizinin %8.25, politika faizi olan haftalık borç verme faizinin de %7.50 seviyesinde sabit tutulacağı yönünde.

Doların yükselmesine neden olan iç ve dış faktörler ortadan kalkmadığı sürece TCMB’nin atacağı herhangi bir adım kurların ateşini kalıcı olarak almayacak bizce. Yani TCMB bugün herhangi sözlü veya parasal müdahalede bulunsa da yaşanabilecek aşağı yönlü hareketin devamı gelmeyebilir.

Bugün 3.42 üzerine tırmanarak tüm zamanların zirvesini tazeleyen USDTRY için 3.40 – 3.3950 bölgesi en yakın destek, altında ise 3.38 ve 3.35 dikkat edilmesi gereken destek seviyeleri. Yukarıda ise direnç olarak 3.45 ve 3.50 gibi seviyeler ön plana çıkıyor artık.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.