Macron ve Le Pen İkinci Tura Kaldı – 24 Nisan 2017

Fransa Genel Seçimlerinde Macron ve Le Pen İkinci Turda Yarışacak

Fransa’daki genel seçimlerin ilk turunda Emmanuel Macron %23.75 ile en yüksek oyu alan aday olurken aşırı sağcı Marine Le Pen %21.53 oy oranı ile ikinci oldu. Hiç bir adayın %50 üzeri oy almaması durumunda en yüksek oyu alan ilk aday ikinci tur seçimlerine gidiyor.

Bu durumda Macron ve Le Pen, 7 Mayıs’taki ikinci tur seçimlerde bir sonraki Fransa Başkanı olmak için yarışacak. Anketler Macron’un %60, Le Pen’in ise %40 oranında oy alabileceğini gösteriyor. Ayrıca diğer önemli iki aday Fillon ve Hammon seçmenlerini ikinci turda Macron’a oy vermeye çağırdı. Yani iki haftada çok büyük bir sürpriz yaşanmazsa Emmanuel Macron Fransa’nın yirmi beşinci başkanı olacak.

Ulusal Cephe’nin lideri Le Pen, başkan olması durumunda eurodan çıkıp franka geri dönmenin yanında Fransa’nın AB üyeliğini yeniden müzakereye açma gibi piyasalarda endişe yaratan bazı görüşleri savunuyor. Dolayısıyla da ilk turda Macron’un Le Pen’den daha yüksek oranda oy alması ve anketlerin ikinci turda mutlak Macron zaferine işaret etmesi piyasalarda bir rahatlamaya neden oldu.

Bu rahatlamadan en fazla faydalanan tabi ki euro. EURUSD yeni haftaya %1.5 yukarıda 1.09 seviyelerinde başlarken, EURGBP de %1.5 yukarıda 0.85 seviyelerinde başladı. Diğer yandan risk iştahındaki artış Altın ve yen gibi güvenli limanlar üzerinde baskı yaşanırken lira gibi risk primi yüksek para birimlerinde toparlanma var.

Haftaya 3.60 seviyesinde başlayan USDTRY, Avrupa seansı başlarken gelen satış dalgası ile 3.5950’lere kadar geri çekildi. Fransa seçim sonuçlarının yarattığı pozitif havanın devam etmesi durumunda önce 3.55 sonra da 3.50 seviyelerine doğru geri çekilme yaşanabilir. Yukarıda 3.66 – 3.64 ise kritik direnç bölgesi ve aşılması durumunda yukarı yönlü momentum yine güç kazanabilir.

EURUSD için ise 1.09 yukarıda takip edilmesi gereken direnç, aşağıda ise 1.08 en yakın destek. Fransa seçimleri az çok anketlerin tahmin ettiği yönde ilerliyor. Bu nedenle de piyasaların hafta açılışında verdiği tepkinin biraz aşırı olduğunu söyleyebiliriz.

Hafta başında artan risk iştahından Asya borsaları da nasibine düşeni aldı. Genel görüntü pozitif. Japonya Nikkei endeksi %1.37, Avustralya ASX %0.30, Hindistan SENSEX %0.80, Güney Kore KOSPI %0.40, Hong Kong HSI %0.31 artıda. Çin borsaları ise negatif ayrışıyor ve Şangay endeksi %1.37 ekside.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.