Doların Ateşi Söner mi? – 11 Ocak 2017

Dolar ve Euro Yükselmeye Devam Eder mi?

Son günlerde TRY varlıkları üzerindeki baskının iyice artması nedeniyle XXX/TRY paritelerinde tarihi zirvelerin geldiğine şahit oluyoruz. Bugün de sabah saatlerinde yaşanan hızlı yükselişle USDTRY 3.89, EURTRY 4.10 üzerine tırmanarak tarihi zirveleri tazeledi.

Dün TCMB’nin döviz munzam karşılıklarını her vadede 50 baz puan indirerek piyasadaki döviz likiditesini artırma hamlesi kurlarda çok kısa süreliğine ve sınırlı bir geri çekilmeye neden olmuştu.

3.89’a yükseliş arkasında yeni bir neden veya haber yok. Türkiye’nin içerisinden geçtiği jeopolitik ve siyasi gerginlik süreci nedeniyle lira benzer diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden de negatif ayrışıyor son zamanlarda.

ABD başkanlık seçimlerini Donald Trump’ın kazanmasından en olumsuz etkilenen Meksika Pezosu son üç ayda dolara karşı %10 civarında değer kaybı yaşamışken Türk Lirası’nın dolara karşı değer kaybı %30’a yaklaştı.

Merkez Bankası’ndan ciddi bir faiz müdahalesi dışındaki adımların kurlar üzerinde kalıcı bir etki yaratmayacağı dün de görüldü. Faiz artışlarının yaratacağı rahatlama bile siyasi ve jeopolitik görünüm mevcut haliyle devam ettiği sürece çok fazla uzun sürmeyebilir.

Son zamanlarda dünyanın geri kalanında olduğu gibi Türkiye’de de siyasi gelişmeler ekonomik faktörlerin önüne geçmiş durumda ve piyasalara yön veriyor. Bu bağlamda biraz önce açıklanan ve -2.27 milyar dolar ile beklentilerden daha iyi gelen cari dengenin de dolar veya euro üzerindeki etkisi çok kısıtlı oldu.

Teknik seviyelere döndüğümüzde yukarıda tam sayı ve psikolojik seviyelerden başka bahsedecek bir seviye göremiyoruz. Dolar için 3.90, 3.95 ve 4.00 seviyeleri direnç olarak çalışabilir. Euro için ise 4.10 , 4.15 ve 4.20 seviyeleri dirençler. Diğer yandan destek seviyeleri açısından dolar için 3.80 – 3.78 ile 3.75 – 3.74 bölgelerine, euro için ise 4.00 ve 3.95 seviyelerine dikkat etmeli.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.