Koniçiva Yeni Hafta

Yeni haftaya Japonya’dan iki önemli veri ile merhaba dedik. Geçtiğimiz hafta birinci çeyrek büyüme raporunu açıklayan dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya’da korkulan olmamış ve teknik resesyon tehlikesi beklentinin neredeyse dört katı kadar daha iyi büyüme performansı ile atlatılmıştı.

Gece açıklanan verilere göre ticaret dengesi Nisan ayında 0.43 trilyon ile 0.37 trilyon yen beklentiden daha iyi geldi. Mayıs ayı flaş imalat PMI ise 48.2’den 48.3’e yükseliş beklenirken 47.6’ya geriledi. PMI verilerinde 50.0 altında bir rakam sektörde daralmaya işaret ediyor. Birinci çeyrekteki ortalamaya göre ikinci çeyreğin ilk iki PMI verisinde gerileme yaşandığını görüyoruz. Birinci çeyrek ortalaması 50.5 iken ikinci çeyrekte şu ana kadar gelen Nisan ve Mayıs ayı flaş imalat PMI ortalamaları 47.8.

Doların haftaya zayıf girmesinin etkisiyle USDJPY de düşüşle başladı bu haftaya. Seans içinde gelen gerileme ile 110.20 bölgesinden 109.60 bölgesine kadar gerileyen USDJPY Avrupa seansı başlarken 109.80 seviyelerinde.

Mayıs ayının başından bu yana %5’e yakın toparlanana USDJPY’de yükselişin hızı 111.00 – 110.50 direnç bölgesinden gelen satışlarla gerilemiş durumda. Geçtiğimiz hafta açıklanan büyüme verisi BoJ’dan yeni parasal gevşeme hamlesi gelme ihtimalini azalttı algısı yaratmış durumda fakat BoJ’un büyüme değil enflasyonu hedeflediğini ve bu hafta Japonya’dan açıklanacak enflasyon rakamlarında gerileme, yani hedeften daha fazla uzaklaşma beklendiğini söyleyelim.

Enflasyonda hedefe doğru bir tırmanış yaşanmadığı sürece BoJ yeni faiz indirimleri ve varlık alımları yoluyla daha fazla parasal gevşeme kartını masada tutmaya devam edecek. Piyasaların Fed’in Haziran ayında faiz artıma fikrine FOMC tutanakları ve üyelerden gelen son açıklamalarla daha sıcak bakması nedeniyle de USDJPY’de Mayıs ayı başında 105.40 bölgesinde oluşan dibin önümüzdeki bir kaç ayın da dibi olma ihtimali yüksek.

Teknik olarak aşağıda önce 109.40 sonra da 107.60 bölgesi satıcılara karşı destek görevi görebilir. Yukarıda ise 111.00 – 110.60 bölgesi direnç ve bu direnç bölgesinin kırılmasıyla önce 112.00 sonra da 114.40’lara doğru bir yükselişin kapısı açılır. USDJPY’de önümüzdeki haftalarda ya bu yükseliş hareketinin ya da bant hareketinin (kabaca 110.00 -105.00) gerçekleşmesini bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.