Kashkari’den Temkinli Yorumlar – 23 Mayıs 2017

Dolar Endeksi Toparlanma Çabasında

ABD’den öğleden sonra ikincil önemde bazı veriler açıklandı. Mayıs ayı Markit flaş imalat PMI 52.5 ile beklenti altı kalırken flaş hizmetler PMI 54.0 ile beklentiden daha iyi geldi. Diğer yandan Richmond imalat endeksi piyasa 15.0 beklerken 1.0 olarak gerçekleşirken birinci el konut satışları da 569 bin ile beklentinin altında kaldı. Yani dört veriden biri beklentiden iyi diğer üçü beklentiden kötü.

Ayrıca FOMC üyesi ve Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari bir konuşma yaptı. Bu sene oy verme hakkı olan Kashkari, Haziran ayındaki toplantıda karar vermek için daha fazla veri görmek istediğini belirtti. Ekonominin tam istihdama yaklaştığını söyleyen Kashkari enflasyonun ise yanlış yönde hareket ettiği uyarısında bulundu.

Kashkari’den oldukça güvercin tonda yorumlar ve veriler de nette negatif fakat dolar endeksinde öğleden sonra bir toparlanma çabası görüyoruz. İki haftadır yaşanan soluksuz düşüş sonrası zaman zaman rahatlamalar gelme ihtimali tabi ki var ama henüz bir yükseliş trendinden bahsetmek için çok erken.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.