Kanada Merkez Bankası Bekleneni Yaptı

Kanada Merkez Bankası ( BoC ) beklenildiği gibi faizleri %0.50 seviyesinde sabit tuttu. BoC birinci çeyrek büyümesinin Nisan ayındaki beklentilere paralel olduğunu ancak Alberta’da yaşanan yangınların ikinci çeyrek büyümesinde %1.25’lik bir yavaşlamaya yol açabileceğini belirtti.

Yatırımların hayal kırıklığı yaratmaya devam ettiğini, bunun yanında enflasyon üzerindeki risklerin ise neredeyse dengeli olduğuna vurgu yapılmış ve konut sektöründe de zayıf noktaların arttığına dikkat çekilmiş durumda. En öne çıkan açıklama ise son dönemdeki para politikası duruşunun hala uygun olduğu cümlesi. Petrol fiyatlarının da yakın vadedeki arz sorunları nedeniyle yükseldiğinin altı çizilmiş. Bunun da enflasyona olumlu katkı verdiğini ancak hala %2’lik hedefin altında kalındığını söylüyor BoC.

Faiz oranlarının beklentilere paralel olarak sabit tutulması ve ileriye yönelik çok da güvercin tonda mesajlar verilmemesi ile piyasada ilk tepkisi CAD almak oldu. USDCAD’de yaklaşık 60 pipslik bir geri çekilme yaşanırken parite verdiklerinin bir kısmını yeniden geri almış durumda. Aşağıda 1.30 bölgesi önemli destek ve bu bölgenin altında 50 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1.2920 seviyesi var. Ancak bu bölgenin tam olarak altına geçilmediği sürece toparlanma devam edebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.