JP Morgan TCMB’den Bu Ay Faiz İndirimi Bekliyor.

Enflasyonun Haziran ayında yıllık bazda %18.71’den % 15.72’ye gerilemesinin ardından Merkez Bankası’nın bu ay faiz indireceği beklentisi de artıyor. Yabancı kurumlar da Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine bu ay başlayabileceğini öngörüyor.

JP Morgan yolladığı raporda Haziran ayı enflasyon verisinin fiyat dinamiklerinde iyileşmeyi gösteren ikna edici bir kanıt olduğunu ve Merkez Bankası’nın faiz indirimi için kapı araladığını belirtti. Kurum, 2019 sonu enflasyon tahminlerini de aşağı yönlü revize etti. JP Morgan enflasyona dair yaptığı değerlendirmede “3. ayda da enflasyon aşağı yönlü sürpriz yaptı..Fiyat dinamiklerindeki bu iyileşme nedeniyle yıl sonu enflasyon tahminimizi % 15.1’den %14’e düşürdük.” ifadesini kullandı. 

Kurum, enflasyon gelişmelerinin Merkez Bankası’na faiz indirimi döngüsüne başlamak için bir kapı araladığını ve enflasyon rakamının bu ayki toplantıda 100 baz puan faiz indirim olacağı konusunda ikna edici olduğunu, ancak TL’de değer kaybı riskinin daha agresif gevşeme ihtimalini azalttığını söyledi.

Standard Chartered Ekonomisti Carla Slim Haziran ayı enflasyon rakamının Merkez Bankası’nın Temmuz ayında gevşeme döngüsüne başlaması için zemin hazırladığını söyledi. Bu ay bankanın 100 baz puanlık indirim yapabileceğini öngören Slim faiz indirimi konusunda diğer kurumlardan daha temkinli olduklarını belirterek “piyasalardaki türbülans, Mart seçimlerindeki siyasi çalkantı ve S400 gelişmeleriyle bu sene toplamda 200 baz puanlık indirim olabilir” şeklinde yorum yaptı.

Mideast Ekonomisti Ziad Daoud ise yüksek reel faiz, zayıf ekonomik büyüme, TL’deki stabilizasyon ve seçim gündeminin sona ermesinin faiz indirim döngüsünün bu ay başlamasına zemin hazırladığını söyledi.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.