Japonya’da Enflasyon Yükseldi Ama Hedef Hala Çok Uzakta

USDJPY Haftayı Yatay Geçiriyor

Her ayın son cumasında olduğu gibi Japonya’dan enflasyon verileri yayınlandı. Verilere göre Nisan ayında ulusal çekirdek enflasyon %0.2’den %0.3’e, Mayıs ayı Tokyo çekirdek enflasyon %-0.1’den %0.1’e yükseldi. Ulusal enflasyon beklenti altı, Tokyo enflasyon ise beklentiden daha yüksek.

Aslında her ay söylediklerimizden farklı bir şey söylemeye gerek yok Japonya enflasyon verileri ile ilgili. Merkez Bankası BoJ dört yıldır enflasyonu %2.0 hedefine taşımak için tüm zamanların en büyük parasal gevşeme operasyonlarından birine girişmiş durumda fakat henüz hedef ufukta bile görünmüyor ve iyimserliğe neden olacak bir gidişat da yok. Dolayısıyla da ön görülebilir gelecekte BoJ’dan faiz artışı gelme ihtimali çok düşük.

Geçtiğimiz hafta yaşanan düşüşün ardından USDJPY bu haftayı daha çok konsolide olarak geçiriyor. Şu an haftaya başladığı seviyelere çok yakında ve destek olarak sırasıyla 110.90 ve 110.30 bölgesi, direnç olarak ise 111.60 ve 112.00 seviyeleri ön plana çıkıyor.

Japonya’dan enflasyon verilerinin yanında FOMC üyelerinden gelen açıklamalar gecenin dikkat çeken gelişmelerindendi. San Francisco Fed Başkanı Williams, bu sene toplam üç faiz artışı beklentisinin devam ettiğini söyledi ve Donald Trump yönetiminin olası mali politikalarının önümüzdeki aylarda Fed para politikası üzerinde bir etki yaratmayacağını belirtti.

St. Louis Fed Başkanı Bullard ise daha ihtiyatlı bir tablo çizerek mevcut faiz artışı beklentilerinin aşırı agresif olduğunu ifade etti ve son faiz artışından bu yana gelen ekonomik verilerin genel olarak zayıf olduğuna dikkat çekti.

Yani Williams bu senenin geri kalanında iki faiz artışı daha isteyenlerden, Bullard ise daha temkinli ve şu anki enflasyon görünümüyle iki faiz artışının aşırı olduğu görüşünde. Fakat Fed’in Haziran ayı faiz artışı artık çantada gibi ve eğer artırmazsa piyasada çok keskin dalgalanmalara ve kendisine olan güvenin azalmasına neden olabilir.

Haftanın son gününde Asya borsalarında karışık bir görüntü var. Japonya Nikkei %0.60, Avustralya ASX %0.66 kayıp yaşarken Çin borsaları ve Hong Kong HSI yatay, Güney Kore KOSPI %0.53, Hindistan SENSEX ise %0.72 artıda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.