Japonya’da Enflasyon Pozitife Geçti – 03 Mart 2017

Japonya'da Enflasyon %0.1'e Yükseldi

Yine ayın o günündeyiz. Japonya’dan enflasyon verilerinin açıklandığı ayın ilk cuma günü. Japonya Merkez Bankası BoJ enflasyonu yükseltebilmek için dört yıldır şu ana kadar gerçekleştirilmiş en büyük varlık alım programı operasyonunu yapıyor fakat çeşitli nedenlerden dolayı bu gece açıklanan rapora göre Japonya’da enflasyon sadece %0.1.

BoJ’un hedeflediği gıda fiyatlarını dışarıda tutan ulusal çekirdek enflasyon %-0.2’den %0.1’e yükselirken öncü gösterge olarak kabul edilen Tokyo çekirdek enflasyon %-0.3 seviyesinde sabit kaldı. Böylece ulusal çekirdek enflasyon bir yıl sonra ilk kez pozitif bölgeye geçmiş oldu.

2013 yılında varlık alım programına başlarken %2.00 enflasyon hedefine iki yıl içinde ulaşmayı hedefliyordu fakat hedef hala çok uzakta. BoJ %2.00 enflasyona 2019’da ulaşmayı öngörüyor şimdi ve petrol fiyatlarında yaşanan düşüşü hedefin şu ana kadar yakalanamamasının sorumlusu olarak gösteriyor.

Eylül ayında stratejisini değiştirerek getiri eğrisini hedeflemeye başlayan BoJ 10 yıllık tahvil faizini %0.0 civarında tutacak şekilde varlık alımlarını dağıtıyor artık. Bir sonraki para politikası toplantısı 16 Mart’ta ve piyasalar çok önemli bir değişiklik beklemiyor.

Enflasyon verileri ile birlikte Japonya’dan hane halkı harcamaları, işsizlik oranı ve tüketici güven endeksi gibi başka önemli veriler açıklandı. Ocak ayında %1.2 ile beklentiden çok daha fazla gerileyen hane halkı harcamaları böylece on birinci ay üst üste düşüşe imza atmış oldu. Diğer yandan işsizlik oranı beklendiği gibi %3.0 seviyesine geriledi, tüketici güven endeksi ise 43.1 ile beklenti altı kaldı.

USDJPY dünkü raporumuzda bahsettiğimiz 50 günlük hareketli ortalama seviyesini geçti. Bugün bir miktar geri çekilme yaşandığını görüyoruz fakat yukarı yönlü iştah devam ediyor. 115.50 bölgesi bir sonraki önemli direnç olarak dikkatimizi çekiyor. Diğer yandan aşağıda 113.75 aşağıda destek olarak takip edilmesi gereken seviye ve bu bölgenin kırılması yukarı yönlü iştahı azaltabilir.

Asya borsalarında haftanın son günü negatif bir görüntü var. Çin endeksleri ortalamada %0.30 düşüş yaşarken Japonya Nikkei endeksi %0.50, Avustralya ASX endeksi %0.80, Hong Kong HSI endeksi %0.75, Güney Kore KOSPI endeksi ise %1.00 üzerinde kayıpla kapandı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.