Japonya’da Enflasyon Hala Negatif – 25 Kasım 2016

Japonya Enflasyon Verileri ve USDJPY

Asya seansının en önemli gelişmesi Japonya’dan yayınlanan enflasyon raporuydu. Japonya Merkez Bankası BoJ neredeyse dört yıldır sürdürdüğü agresif gevşeme politikasıyla enflasyonu yükseltmeye çalışıyor ve gece açıklanan rakamlar da şu ana kadar pek başarılı olamadığını gösteriyor.

2013 yılında BoJ varlık alım programını ilk başlattığında %2.00 enflasyon hedefine ulaşmak için kendisine iki yıl süre tanımıştı fakat yıl neredeyse 2017 ve enflasyon hala ile hedef arasında hala uzun bir yol var. Hatta enflasyon 2013’deki seviyelerinin de altında. Daha önceki raporlarımızda enflasyonda istenen yükselişin bir türlü gerçekleşmemesi arkasındaki nedenleri tartışmıştık.

Gece açıklanan son enflasyon raporuna göre Ekim ayında ulusal çekirdek enflasyon %-0.4 ile beklentide gerçekleşirken ulusal enflasyon için önemli bir öncü gösterge olan Tokyo çekirdek enflasyon da Kasım ayında %-0.4 olarak gerçekleşti. BoJ’un gıda fiyatları ile birlikte enerji fiyatlarını da kapsam dışında tutarak hesapladığı kendi çekirdek versiyonu ise %0.2’den seviyesinden %0.3’e yükseldi. BoJ’un %-0.4 olan ulusal çekirdek TÜFE’yi hedeflediğini hatırlatalım.

ABD başkanlık seçimleri sonrasında yende yaşanan değer kaybının önümüzdeki aylarda ithalat fiyatları üzerinden enflasyona hız katması bekleniyor fakat kurlar ile enflasyon arasındaki geçişkenliğin ölçüsü ve hızı tartışmalı bir konu. Enerji ve gıda fiyatlarındaki düşüş ve indirimlerin enflasyon üzerinde yarattığı baskının ne ölçüde kurlardaki yükseliş tarafından telafi edileceği şüpheli.

İki hafta önceki ABD başkanlık seçimlerinin ardından başlayan yükseliş trendi bağlamında USDJPY sekiz ay sonra ilk kez 113.90 seviyesini gördü. Bu toparlanmanın trend hattı şu anda 112.00 seviyelerinden geçiyor ve bu seviye kırılmadan teknik olarak toparlanmanın devam edeceği öngörülebilir. Yukarıda 114.50 ilk önemli direnç, ardından 115.50 bölgesi var. Aşağıda ise 112.00 desteğinin altında 111.40 – 110.80 kalın desteği ön plana çıkıyor.

Haftanın son Asya seansında alıcılı bir görünüm vardı. Çin endeksleri ortalama %0.80 yükselirken Japonya Nikkei endeksi %0.34, Avustralya ASX %0.41, Hong Kong HSI %0.58, Güney Kore KOSPI ise %0.16 artıda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.