Japonya’da Abe Yine Galip

Japonya’da dün yapılan üst meclis seçimlerinde şimdiye kadar sayılan oylara göre Abe’nin koalisyon hükümeti sandalye sayısını artırdı. Seçim öncesi üst mecliste 135 sandalyeye sahip olan hükümetin yeni seçim sonrası mecliste 145’den fazla sandalyeye sahip olması bekleniyor. Böylece destek veren diğer partilerle birlikte Abe anayasada istediği değişikliği yapabilmesi için gerekli üçte ikilik çoğunluğa ulaşabilecek.

Geçtiğimiz hafta düzenlenen Avustralya federal seçimlerinde ise sayım süreci devam ediyor. Şu anda 150 sandalyenin sadece beşinin hangi partiye gideceği belirsiz ve başbakan Turnbull’un liderliğini ettiği Liberal/Ulusal Koalisyon koalisyonu 75 sandalyeye sahip. En az üç bağımsız üye Turnbull’un kuracağı hükümete güven oyu vereceğini açıkladı. Yani Turnbull’un hükümet kurabilmek için gerekli 76 sandalyeye ulaşması kesin gibi artık ve muhalefet İşçi Partisi lideri de yenilgiyi kabul etti.

Ekonomik takvimde siyasi gelişmeler dışındaki verilere baktığımızda gece Japonya ön plana çıkıyor. Çekirdek makine siparişleri Mayıs ayında %1.4 gerilerken öncü makine gereçleri siparişleri Haziran ayında %19.9 geriledi. Diğer yandan Avustralya’da Mayıs ayı konut kredileri piyasa %1.9 gerileme beklerken %1.0 geriledi.

Son dört yılda düzenlenen bütün seçimlerden zaferle çıkmayı başaran Abe’nin 2016 Üst Meclis Seçimleri’ni de kazanması sonrası yeni ekonomik teşvik programlarının açıklanabileceği beklentileri nedeniyle Japonya Nikkei endeksi günü %4’e yakın artıda kapatırken, yen majör para birimlerine karşı %1 ile %1.5 arası değer kaybetmiş durumda.

USDJPY için 102.40 – 102.20 bölgesi ilk önemli direnç. Hem daha fazla ekonomik ve parasal teşvik önlemi nedeniyle yenin baskı altında kalmaya devam etmesi hem de iyi istihdam raporunun doları desteklemesi senaryosunda USDJPY bu hafta içinde önce 103.70 sonra da 105.00 seviyelerine doğru kademeli bir toparlanma trendi yakalayabilir.

Haftaya Asya endeksleri moralli başladı. Borsalardaki hakim renk yeşil. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Japonya Nikkei endeksinde %4’e yakın prim varken Avustralya ASX %2, Güney Kore KOSPI %1.30, Hong Kong HSI %1.4 artıda. Çin endekslerinde de %0.30 ile %0.50 arası artış görüyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.