Japonya Bu Sefer Ters Köşe Yaptı

Hep olumsuz haberler verdiğimiz Japonya’dan bu sefer moral veren veriler açıklandı dün gece. Sermaye yatırımları ve reel yatırım iştahı ile ilgili önemli bir gösterge olan çekirdek makine siparişleri Haziran ayında %8.3 ile beklentinin iki katı hızda arttı. Ayrıca üretici enflasyonu (ÜFE) yıllık bazda %-3.9, üçüncül sanayi faaliyetleri de %0.8 ile beklentiden daha iyi geldi.

Veriler pozitif fakat aşırı iyimser olmak için çok erken. Gerçek anlamda bir iyimserlik için güçlü enflasyon ve büyüme rakamlarına ihtiyacımız var. Ayrıca sadece tek bir döneme ait değil istikrarlı bir toparlanma gerekiyor.

En son açıklanan verilere göre Japonya’da enflasyon %-0.5 ve bir sonraki enflasyon raporu 25 Ağustos’ta yayınlanacak. Diğer yandan ikinci çeyrek büyüme raporu önümüzdeki hafta başında açıklanıyor ve birinci çeyrekte %0.5 büyüyen Japonya ekonomisinin ikinci çeyrekte ilk çeyreğin yarısı hızda, %0.2 büyümesi bekleniyor.

Bir önceki toplantıda sadece yıllık borsa yatırım fonu (ETF) alım hedefini 6 trilyon yene artırarak daha büyük bir gevşeme adımı beklentisinde olan piyasaları hayal kırıklığına uğratan Japonya Merkez Bankası (BoJ) ek parasal gevşeme önlemleri için kapıyı açık tutuyor. Bununla birlikte USDJPY’nin psikolojik 100.00 seviyesinin altına inmesi durumunda Japonya’dan doğrudan müdahale gelebileceği spekülasyonları da devam ediyor.

Dolayısıyla 100.00 bölgesinin resme girdiği her seferde USDJPY üzerindeki satış baskısının azaldığına şahitlik ediyoruz. Son günlerde de bunu görüyoruz. Diğer yandan alıcıların tekrar moral bulması için yukarıda alınması gereken direnç 103.50 bölgesi. Bu bölgenin aşılmasıyla birlikte bir sonraki durak 105.50 bölgesi olur görüşündeyiz.

Asya borsalarında dünün aksine bugünün hakim rengi kırmızı. Japonya Nikkei %0.18, Avustralya ASX %0.16, Hong Kong HSI ve Çin endekslerinde %0.20 civarında bir kayıp var. Güney Kore KOSPI endeksi ise günü yatay kapattı.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.