Japonya Ekonomisi %0.2 Büyüdü – 13 Şubat 2017

USDJPY'de Hangi Seviyelere Dikkat Etmeli?

Yeni haftaya Japonya’dan dördüncü çeyrek büyüme raporu ile başladık. Öncü rakamlara göre dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya dördüncü çeyrekte çeyreklik bazda %0.2, yıllıklandırılmış bazda ise %1.0 büyümüş.

Hem önceki çeyreğe göre daha yavaş bir büyüme hem de beklentilerin bir tık altında fakat Japon yetkililerde endişe yaratacak bir performans da değil. Ayrıca GSYİH deflatörü %-0.1 ile beklentiden hafif daha iyi ve belki de BoJ için büyüme verisinin kendisinden daha önemli bir gösterge.

Tüketici harcamaları dördüncü çeyrekte %0.0 ile beklentide gelirken özel sektör harcamaları %0.9 ile %1.2 beklentisinin altında artmış. Diğer yandan ihracat son iki yılın en hızlı artışına imza atmış ve dış talep büyümeye 0.2 yüzde puan katkı sağlarken iç talep 0.0 yüzde puan katkı sağlamış. Bu rakamlardan da anlaşılacağı üzere büyüme büyük ölçüde ihracat ve dış talep tarafından desteklenmiş 2016 dördüncü çeyrekte.

Büyüme rakamları sonrası bir açıklama yapan Kabine Ofisi, kademeli büyüme görünümünde bir değişiklik olmadığını belirtti ve istihdam ile gelir şartlarının iyileşmeye devam ettiğine dikkat çekti. Ayrıca yurt dışı belirsizlikler ve finansal piyasalardaki beklenmedik hareketler nedeniyle temkinli olunması gerektiğine vurgu yapılıyor.

Bu rakamlar BoJ’un para politikasında değişiklik yapmasına veya yeni adım atmasına neden olmayacak. Zaten az çok beklentilerde bir performans olduğunu da söyleyebiliriz. Bu nedenle piyasada çok önemli bir etkisi de olmadı. USDJPY şu an haftaya başladığı seviyelere çok yakın devam ederken Japonya Nikkei endeksi %0.5’e yakın artıda kapandı.

USDJPY için 113.00 en yakın destek. Bu desteğin geçilmesi durumunda ise 112.60 bölgesi satıcılara karşı koyacak olan önemli seviye. Diğer yandan 114.00 ilk önemli direnç ve geçilmesi durumunda 114.70 seviyelerine kadar güçlü bir direnç göremiyoruz.

Japonya Nikkei dışındaki Asya endekslerine baktığımızda da pozitif bir tablo görüyoruz. Çin endeksleri ortalamada %0.60 üzerinde yükselirken, Hong Kong HSI endeksi %0.46, Avustralya ASX %0.70, Güney Kore KOSPI ise %0.17 artıda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.