İşte Yeni Zelanda Doları’ndaki Düşüşün Nedeni – 11 Mayıs 2017

Yeni Zelanda Merkez Bankası Politika Faizini Sabit Tuttu

Yeni Zelanda Merkez Bankası RBNZ para politikası kararlarını açıkladı ve beklendiği gibi politika faizi %1.75 seviyesinde sabit bırakıldı. Son toplantıdan bu yana gelen veriler RBNZ’nin genişlemeci para politikası söylemini değiştirebileceği beklentisi yaratmıştı fakat banka gevşek para politikası duruşuna devam ediyor. Bu da Yeni Zelanda Doları üzerinde baskı yarattı.

Bir önceki toplantı 22 Mart tarihindeydi ve o tarihten bu yana gelen verilere baktığımızda enflasyonda %1.3’den %2.2’ye yükseliş görüyoruz. RBNZ orta noktası %2.0 olmak üzere enflasyonun %1.0 ile %3.0 arasında tutmayı hedefliyor ve 2017 birinci çeyrek itibariyle bu hedefe ulaşılmış durumda.

Diğer yandan bu ayın başında açıklanan istihdam raporuna göre de ilk çeyrekte işsizlik oranı %5.2’den %4.9’a düşerken iş gücüne katılım oranı %70.50’den %70.60’a yükselmiş ve istihdamda %1.2 artış yaşanmış. Üç rakam da beklentilerden daha iyi. Fakat maaşlar açısından önemli bir gösterge olan çalışan maliyeti endeksi %1.5 ile beklenti altı kalmış.

Yani ilk bakışta hem enflasyon hem istihdam tarafında yaşanan gelişmeler pozitif olmasına rağmen RBNZ gevşek para politikası duruşundan vazgeçmiş değil. Karar metnindeki ifadelerden ve Başkan Wheeler’in parlamentoda yaptığı konuşmadan anladığımız kadarıyla RBNZ enflasyondaki yükselişin kalıcı olmasını beklemiyor ve faiz artışlarına başlamak için enflasyon beklentilerinde bir artış görmek istiyor. Ayrıca işsizlik oranındaki düşüşe rağmen maaşlarda artışın hala hızlanmadığına dikkat çekiliyor.

Bu değerlendirmelerden RBNZ’nin gevşek para politikası duruşundan daha sıkı para politikasına geçiş için gereken şartları da az çok anlamış oluyoruz; (1) enflasyondaki yükseliş kalıcı olmakla birlikte beklentilerde yükselecek ve (2) maaşlardaki artış hızlanacak.

Kararların açıklanmasının ardından NZDUSD %2.0’ye yakın bir düşüşle 0.6820 altına kadar geriledi. Avrupa seansı başlarken toparlanma çabası var fakat alıcıları yukarıda kritik direnç seviyeleri bekliyor. Şu an test edilen 0.69 – 0.6890 bu seviyelerin ilki, sonrasında ise 0.6965 ve 0.70 seviyeleri alıcıların geçmesi gereken kritik direnç seviyeleri. Diğer yandan 0.6820, 0.6750 ve özellikle de 0.67 aşağıda takip edilmesi gereken destek seviyeleri.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.