İşte USDCAD’deki Yükselişin Nedeni – 25 Nisan 2017

USDCAD Yükselmeye Devam Eder mi?

Donald Trump yönetimi dün akşam Kanada’dan ABD’ye kereste ithalatına gümrük vergisi uygulaması getirdiğini açıkladı. Vergi oranı şirketten şirkete değişiklik göstermekle birlikte %3 ile %24 arasında değişiyor.

1994 yılında Kanada, Meksika ve ABD arasında imzalanan serbest ticaret anlaşması NAFTA ile üç ülke arasında bir çok ürün üzerindeki gümrük vergisi kaldırılmıştı. Trump, NAFTA şartlarının tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini sıkça dile getiriyor ve zaten bunun için hazırlıklar yapılıyor ama NAFTA üzerinden daha çok Meksika’ya yükleniyordu. Bu yüzden Kanada’dan kereste ithalatına gelen bu gümrük vergisi piyasalar için sürpriz oldu.

Kanada cephesinden karara tepki geldi. Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, ABD hükümetinin Kanada’dan kereste ithalatına getirdiği gümrük vergisi kararına katılmadığını belirtti.

Gümrük vergisi kararının ABD ile Kanada arasında süt ürünleri ticareti ile ilgili görüşmelerin bir sonuca varamamasının ardından geldiği belirtiliyor. Süt ürünleri NAFTA anlaşmasının dışında kalan sektörlerden biri ve Kanada hükümetinin ABD’den süt ürünleri ithalatına uyguladığı gümrük vergisi %300’e kadar çıkıyor. Yani ABD bir anlamda kendi süt ürünleri sektörüne karşı Kanada kereste sektörüne misilleme yaptı.

Haberin ardından yükselişe geçen USDCAD 1.3550 üzerine kadar tırmanarak son dört ayın en yüksek seviyelerini gördü. 1.36 – 1.3550 bölgesi daha önce de alıcılara karşı koymuş çok önemli bir direnç bölgesi ve kırılması durumunda bir sonraki durak 1.40 seviyeleri olabilir.

Asya borsalarında genel görünüm dün olduğu gibi pozitif. Japonya Nikkei endeksi %1.0, Çin Şangay endeksi %0.20, Hong Kong HSI %1.27, Güney Kore KOSPI %1.0, Hindistan SENSEX endeksi ise %0.72 artıda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.