İngiltere Merkez Bankası Beklenenden Fazlasını Yaptı

İngiltere Merkez Bankası Ağustos ayı kararlarını açıkladı. Faizleri beklenildiği gibi 25 baz puan indirerek %0.25 seviyesine çeken BoE bununla da yetinmeyip varlık alım programını 375 milyar sterlinden 435 milyar sterline yükseltti. Faiz indirimi kararı oy birliğiyle alındı.

Böylelikle geçtiğimiz ay harekete geçmeyip bu ayı işaret eden BoE sözünde durdu ve hatta fazlasını yaptı. Beklentiler varlık alım programının ve oylamasının sabit kalması yönündeydi. BoE Brexit sonrası büyüme görünümünün zayıfladığına dikkat çekerken bununla birlikte Sterlin’deki değer kaybının enflasyonu %2’lik hedefe doğru götürebileceğini bekliyor.

Kararlardaki en öne çıkan cümle ise önümüzdeki dönemde gelecek olan verilerin hayal kırıklığı yaratması halinde faizlerin %0 seviyesine çekilebileceği. Yani BoE ileriye yönelik güvercin bir tavır almış durumda ve işlerin daha da kötüye gitmesi halinde faiz indirmeye sıcak bakıyor.

Büyüme tahminleri 2016 için %2’de sabit, 2017 yılı için ise %2.3’ten %0.8’e aşağı yönlü revize edildi. Gelen kararlar sonrası GBPUSD yaklaşık 160 pipslik bir düşüş ile 1.3110 bölgesine kadar geriledi. Aşağıda 1.3060 bölgesi önemli destek konumunda ve bu bölgenin tamamen çözülmesiyle baskı iyice artabilir. Toparlanmalarda ise yeniden 1.32 üzerine çıkılmasıyla 1.3350’lar direnç olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.