İngiltere Merkez Bankası Kararları Sonrası GBPUSD – 15 Aralık 2016

BOE Kararları ve GBPUSD

İngiltere Merkez Bankası faizleri rekor düşük seviye olan %0.25’te sabit tutarken varlık alım programını da aylık 435 milyar sterlin ile değiştirmedi. Varlık alım programı da faiz oranı kararının da 0-0-9 şeklinde oy birliğiyle alındığını görüyoruz.

BOE karar metninde Kasım ayına göre dikkate değer değişikliklerde bulunmamış. Büyümedeki yavaşlamanın devam ettiğine ve 2017 yılında işsizliğin yükselebileceği öngörüsüne yeniden vurgu yapılmış. Komitenin her iki yöne doğru da harekete geçmeye hazır olduğunu söylemesi ise sanıyoruz karar metnini en dikkat çeken cümlesiydi.

Ayrıca Sterlin’de geçtiğimiz ay yaşanan yükselişin de etkisiyle enflasyon beklentilerine bir miktar aşağı yönlü revizelerin geldiğini görüyoruz ki bu da GBP için negatif bir gelişme. Bunların dışında ise önemli bir cümle karşımıza çıkmıyor ve GBPUSD de zaten kararlara sınırlı tepki verdi.

Fed’in 2017’de faiz artışı tahminlerini ikiden üçe çıkarması sonrası Dolar endeksinde yaşanan yükseliş ile birlikte GBPUSD üzerindeki baskı devam ediyor. Aşağıda 50 günlük hareketli ortalamanın geçtiği 1.2410 ve 1.2320 bölgelerinin önemli destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Toparlanmalarda ise 1.2530 ve 1.26 bölgeleri direnç olarak karşımıza çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.