İngiltere İstihdam Verileri ve GBPUSD – 15 Mart 2017

İşsizlik Nerdeyse Son 42 Yılın En Düşük Seviyelerinde

ONS’nin yayınladığı verilere göre İngiltere’de Şubat ayında işsizlik haklarından yararlanma başvuruları sayısındaki değişim -11.3 bin ile beklentilerden iyi gelirken Ocak ayında ortalama gelir endeksi %2.2 ile beklentilerin altında arttı. İşsizlik oranı ise %4.7 ile 1975 yılından beri en düşük seviyelerine geriledi.

Her ne kadar başvurulardaki düşüş ve işsizlik oranındaki gerileme pozitif olsa da maaşlarda yaşanan hayal kırıklığı nette sterlin için negatif bir senaryoyla karşılaşmamıza sebep oldu. Bugün The Times’da yayınlanan bir makalede İngiltere Merkez Bankası’nın önümüzdeki ay enflasyondaki yükselişten dolayı 25 bp faiz artıracağını öngörmesi (ayrıca Avrupa açılmadan önceki düşük likidite) ile sabah saatlerinde GBPUSD neredeyse 100 pipslik hızlı bir yükseliş gerçekleştirmişti.

Gelen veriler sonrasında ise sterlin kazançlarının büyük kısmını geri vermiş durumda ve yeniden 1.22 altına sarktı. Son günlerde 50 maddenin tetiklenecek olmasının yarattığı belirsizlik ile 1.24’lerden buralara geldik. Bugün FOMC üyelerinin faiz artırım öngörülerini 2017 için toplamda üçten dörde yükseltmesi halinde parite üzerindeki satış baskıyı iyice artabilir. Aşağıda 1.21 – 1.2050 bölgeleri önemli destekler olarak karşımıza çıkarken yukarıda 1.2380 – 1.2450’lerin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.