İngiltere İstihdam Verileri – 17.08.2016

İstihdam Verileri ve GBP/USD

ONS’nin yayınladığı verilere göre İngiltere’de dün beklentilerden iyi gelen TÜFE rakamlarının ardından bugün ortalama gelir endeksi %2.4 ile, işsizlik oranı da %4.9 ile beklentide geldi. İşsizlik hak başvurusu sayısındaki değişim ise -8.6 bin ile beklentilerden iyi olarak açıklandı.

23 Haziran’da referandumdan çıkan Brexit kararı sonrası istihdam piyasasının da nasıl bir performans sergileyeceği büyük merak konusu ancak açıklanan veriler Brexit sonrası kısa bir dönemi kapsıyor. Yani asıl önemli olan bundan sonra açıklanacak veriler ve özellikle önümüzdeki dönemde maaşlar tarafında kötüleşme yaşanması Sterlin’i negatif etkileyebilir.

Gelen veriler Pound için pozitif ancak bugün dolar endeksi dünkü sert düşüşünün ardından bir miktar toparlanıyor. Bu yüzden GBPUSD’de de verilere rağmen hafif satıcılı bir seyir var ve geri çekilmenin sürmesi halinde yeniden 1.2860’lardan düşüşlere tepki gelebilir. Toparlanmalarda ise 1.3150 ve 1.3260 bölgelerinin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Geçtiğimiz gün paylaştığımız alıcılı Gartley formasyonu hayata geçti ve bu akşam yayınlanacak olan FOMC tutanaklarında ileriye yönelik güvercin tonda mesajlar ile karşılaşırsak yükselişler hız kazanabilir. Bugün ayrıca 20.00’da FOMC üyesi Bullard’ın açıklamalarını takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.