İngiltere İle AB Ayrılığı Resmileşti – 29 Mart 2017

AB'den Ayrılık Görüşmeleri Başlıyor

Piyasaların haftalardır biraz merak biraz da tedirginlikle beklediği o an bugün yaşandı. İngiltere (Birleşik Krallık) 23 Haziran 2016’daki AB referandumunun sonucuna istinaden bugün AB’ye ayrılış müzakerelerinin başlatılması için resmen başvuru yaptı.

Başbakan Theresa May tarafından imzalanan mektup İngiltere’nin AB temsilcisi tarafından AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’a sunularak Lizbon Anlaşması’nın 50. Maddesi resmen tetiklenmiş oldu böylece.

Mecliste bir konuşma yapan Başbakan Theresa May, ‘bu noktadan geri dönüş yok’, ‘Birleşik Krallık için en iyi günler ileride’ ve ‘AB’den ayrılış için iyi bir vizyon ve planımız var’ ifadelerini kullandı.

Basın toplantısı düzenleyen AB Konseyi Başkanı Tusk ise ayrılış müzakerelerinde geri kalan 27 AB üyesinin çıkarlarının korunacağını ve vatandaşlar ile işletmeler üzerindeki olumsuz etkisinin minimuma indirileceğini belirtti.

Bundan sonra iki yıl sürmesi planlanan ve AB ile Birleşik Krallık arasında ayrılık sonrası ilişkileri düzenleyen müzakere süreci başlayacak. Göçmenlik ve dış ticaret anlaşması müzakerelerin en can alıcı konusu olacak.

İşte okumak isteyenler için May tarafından Tusk’a gönderilen AB’den çıkış başvuru mektubunun ilk sayfası;

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.