İngiltere Büyüme Rakamları ve GBP/USD

ONS‘nin yayınladığı rapora göre İngiltere ekonomisi birinci çeyrekte beklentilere paralel olarak %0.4 büyüdü. Dördüncü çeyrekte ekonomi %0.6 büyümüştü. Yıllık bazda ise büyüme %2.0 ile beklentilerin bir tık altında kaldı. İhracat -%0.3 ile beklentiden fazla gerilerken, ithalat da %0.8 ile beklentilerin altında arttı.

Özellikle son 3 yıldan beri ilk kez işletme yatırımlarında yaşanan %0.5’lik düşüş büyümeyi yavaşlatan önemli etkenlerden olaraK karşımıza çıkıyor. Bunların yanında devlet harcamaları ise %0.4 ve özel tüketim %0.7 ile önceki verinin bir tık üzerinde.

İngiltere ekonomisinin başrol oyuncusu hizmetler sektörü %0.6 büyürken, inşaat sektörü %1.0, imalat sektörü de %0.4 geriledi. İşletme yatırımlarında yaşanan düşüşte Brexit belirsizliklerinin pay sahibi olduğunu söyleyebiliriz ve 23 Haziran’da yapılacak olan referanduma artık sayılı günler kaldı. Hatırlayacağımız gibi bu hafta BoE Başkanı Carney net olarak söylemese de Weale Brexit’in gerçekleşmesi durumunda olası resesyon tehlikelerine dikkat çekmişti.

GBPUSD’de gelen veriler sonrası bir miktar geri çekilme yaşansa da 1.46 bölgesi üzerinde tutunmaya devam ediyor. Paritedeki son günlerdeki yükselişin sebebi de zaten büyük oranda son yayınlanan anketlerde AB’de kalalım kampının güçlenmiş olmasıydı. Paritede toparlanmanın devam etmesi durumunda 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.4780 seviyesi son derece kritik. Bu seviye üzerinde günlük kapanışlar ile yukarı yönlü hareket sürebilir. Geri çekilmelerde ise 1.4580 ve 1.4470 seviyeleri destek olarak çalışıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.