İngiltere Büyüme Rakamları ve GBPUSD

ONS‘nin yayınladığı rapora göre İngiltere ekonomisi 2016 yılının ilk çeyreğinde beklentilere paralel olarak %0.4 büyürken, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %2.1 ile beklentilerden iyi bir büyüme performansına imza attı. Önceki çeyrekte ekonomi %0.6 büyüme gerçekleştirmişti.

Önceki çeyreğe göre büyümedeki yavaşlamada İngiltere ekonomisinin lokomotifi olan hizmetler sektörü hariç diğer bütün sektörlerin pay sahibi olduğunu söyleyebiliriz. Hizmetler sektörü %0.6 büyürken, sanayi üretimi %0.4 geriledi. İnşaat sektörü %0.9, tarım sektörü ise %0.1 daraldı. Hizmet sektöründeki iyileşme bir yana, imalat, inşaat ve tarım sektörlerinin 2008 krizi seviyelerinin hala altında olduğunu belirtelim parantez içerisinde. Bu yılın hemen başında piyasalarda yaşanan karışıklığın ve Brexit belirsizliklerinin büyümede yaşanan yavaşlamada etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Bütün bunlarla birlikte G7 ülkeleri arasında 2008 krizinden sonra İngiltere ( United Kingdom ) ekonomisinin hala en iyi 3. performansı sergileyen ülke olduğunu da göz önünde bulundurmakta fayda var.

g7 rapor

Son dönemde GBPUSD’nin ekonomik verilere değil de yaklaşan AB referandumu öncesi yayınlanan anketlere ve gelişmelere göre yön bulduğuna şahit oluyoruz bugün de olduğu gibi. Son anketlere AB’de kalalım diyenlerin oranının artış göstermesi sterlin için pozitif oldu ve dolardaki zayıflığın da etkisiyle GBPUSD kritik dirençleri teker teker geride bırakmayı başardı. 1.4360 bölgesi üzerinde günlük kapanışların gerçekleşmesi ile yükselişlerin devam edebileceğini daha önceki raporlarımızda bir çok kez belirtmiştik. Yukarıda Şubat ayının zirvesi olan 1.4660’ların da geçilmesiyle yükselişler hız kazanabilir ve ardından 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.4880 bölgesi hedeflenebilir. Geri çekilmelerde ise 1.4400 ve 1.4360 bölgeleri destek olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.