İngiltere Büyüme %0.7 Olarak Teyit Edildi – 31 Mart 2017

Büyüme Verisi Sonrası GBPUSD'de Son Durum

Sabah Türkiye’den yayınlanan büyüme raporunun ardından İngiltere ONS 2016 dördüncü çeyrek için final büyüme tahminini yayınladı. Çeyreklik bazda %0.7 ile bir önceki tahmin teyit edilirken, yıllık bazda %2.0’den %1.9’a ufak bir aşağı revize var.

Final rakamlara göre İngiltere ekonomisinin çok büyük bir bölümünü oluşturan hizmetler sektörü dördüncü çeyrekte %0.8 büyürken sanayi sektörü %0.4, inşaat sektörü ise %1.0 büyümüş.

Harcama kalemlerine baktığımızda ise hane halkı harcamalarının %0.7’den %0.8’e, kamu harcamalarının %0.2’den %0.0’a, özel sektörü harcamalarının ise %0.0’dan %0.1’e revize edildiğini görüyoruz. Diğer yandan ihracat %4.1’den %4.6’ya, ithalat ise %-0.4’den %-1.0’e revize edilmiş.

Çeyreklik bazda %0.7 büyüme rakamı, 23 Haziran’daki referandumda AB’den ayrılma kararı çıkmış olan bir ülke için hiç fena değil, hatta G7 ülkeleri arasında Almanya’nın arkasından en iyi büyüme performansı.

Pound pariteleri büyüme raporundan çok fazla etkilenmedi fakat son saatlerde dolar endeksindeki yukarı harekete bağlı olarak GBPUSD günün en düşük seviyelerine gerilemiş durumda.

Teknik olarak 1.2420 – 1.24 bölgesi aşağıda takip edilmesi gereken destek bölgesi, 1.2470 seviyeleri ise kritik direnç. Daha geniş bir açıdan baktığımızda ise şu raporumuzda bahsettiğimiz kanal hareketinin devam ettiğini görüyoruz ve raporumuzda söylediklerimiz hala geçerli.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.