İmalat PMI Verileri ve EURUSD’de Son Durum

İngiltere’de bugün piyasaların kapalı olması sebebiyle şimdilik hacmin düşük kaldığını gördük ve haftanın ilk işlem gününe sakin bir başlangıç yaptık. En önemli hareketlilik ALTINda yaşanırken, sarı metal sonunda 1300 bölgesi üzerine kadar yükselmeyi başardı. Ekonomik takvime baktığımızda ise imalat PMI verilerinin ön plana çıktığını görüyoruz. Gelen verilere hızlıca göz atacak olursak;

– İspanya’dan imalat PMI 53.5 ile beklentilerden iyi geldi.
– İsviçre’den imalat PMI 54.7 ile beklentilerden iyi geldi.
– İtalya’dan imalat PMI 53.9 ile beklentiden hafif kötü geldi.
– Fransa’dan imalat PMI 48.0 ile beklentiden hafif kötü geldi.
– Almanya’dan imalat PMI 51.8 ile beklentide geldi.
– Euro Bölgesi’nden imalat PMI 51.7 ile beklentiden hafif iyi geldi.

Beklentiye yakın gelen verilerin paritelerde önemli bir etkisi olmadı açıkçası. Her PMI raporumuzda altını çizdiğimiz gibi 50.0 seviyesi altında kalınması sektörde daralmaya işaret ediyor ancak Fransa dışında şimdilik böyle bir durumun söz konusu olmadığını söyleyebiliriz.

Haftaya alıcılı başlangıç yapan EURUSD’de toparlanma devam ediyor. 1.1480 direncini test eden paritede yukarı yönlü hareketin sürmesi halinde 1.15 bölgesi de geçilirse ufukta önemli bir direnç bölgesi gözümüze çarpmıyor. Fed’in faiz artışlarında temkinli durmaya devam etmesi ile zayıflayan dolar pariteye yön vermeye devam ediyor son dönemde.

Ancak Cuma günü çok iyi bir tarım dışı istihdam raporu dolardaki toparlanmanın fitilini ateşler ve dolar endeksi de yönünü yeniden yukarı çevirir ise paritede gevşemelerde 1.1410 ve 1.1330 bölgeleri destek olarak çalışabilir. 1.14 üzerinde kalındığı sürece yükselişler devam edebilir. Bugün ayrıca saat 17.00’da ECB Başkanı Mario Draghi mikrofon başına geçecek ve bir konuşma yapacak ve biz de para politikasına ilişkin açıklamalarını yakından takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.