BoJ Hedefe Gidiyor. Ama Tersten…

Düşük enflasyondan yıllardır muzdarip Japonya TÜFE verilerini yayınladı Asya seansında. Enflasyonu %2 hedefe ulaştırmak için son üç yılda toplamda neredeyse 300 trilyon yene yakın (2.5 – 3.0 trilyon dolar) varlık alımı yapan Japonya Merkez Bankası açıklanan bu verilere pek sevinmeyecek.  Rakamlar hala %2’den çok çok uzakta ve %2’ye doğru yükselmeyi bir tarafa bırakın enflasyonda gerileme var aslında ve daha çok %-2’ye yaklaşıyor sanki.

BoJ’un hedeflediği ulusal çekirdek TÜFE %0.4 düşüş beklentisine karşı %0.3 gerilerken Tokyo çekirdek TÜFE %0.4 gerileme beklenirken %0.5 gerilemiş. Ulusal çekirdek TÜFE bir önceki ayla aynı, Tokyo çekirdek TÜFE ise bir önceki ay %0.3 gerilemişti. Yani Tokyo enflasyonda önemli bir düşüş var. Ulusal veri Tokyo verisini bir ay geriden takip ediyor. O nedenle de Tokyo TÜFE ulusal TÜFE için öncü olarak değerlendirilen bir veri.

Ulusal çekirdek TÜFE hesaplanırken aşırı oynak olması hasebiyle gıda grubu dışarıda tutulurken BoJ’un hazırladığı diğer bir enflasyon göstergesi gıdanın yanında enerji grubunu da dışarıda tutuyor ve o gösterge %1.0 beklenirken %0.9 olarak açıklanmış.

Enflasyonu canlandırmak için elinden geleni ardına koymayan ve en son negatif faiz politikasına geçiş yapan BoJ’un önümüzdeki toplantılarda yeni adımlar atmaktan başka çaresi yok gibi görünüyor. Bir sonraki toplantı 15 – 16 Haziran’da. Yani Fed’den hemen sonraki gün BoJ kararlarına kilitlenmiş olacak piyasalar. Bu arada Japonya’da düşük enflasyon problemi tamamen BoJ sırtına yüklenmiş durumda fakat daha önce de paylaştığımız analizlerimizde bahsettiğimiz gibi tek başına para politikasının deflasyon canavarını alt etmesi pek mümkün değil.

USDJPY’de 105.00 bölgesinde başlayan toparlanma konusunda iyimseriz. Son günlerde 50 günlük hareketli ortalama ve 110.70 direnç bölgesi nedeniyle toparlanma hız kesmiş görünüyor fakat bu dirençlerin aşılmasıyla birlikte yeni bir tur yukarı yönlü hızlı hareket görebiliriz. Fed’in bir sonraki olası para politikası adımının faiz artışı BoJ’un ise faiz indirimi olduğu düşünülürse bu bahsettiğimiz hareket için temel tarafta da önemli nedenler olduğunu rahatça söyleyebiliriz.

Asya borsalarına baktığımızda haftanın son gününde Çin endekslerinin yatay, diğer ülke borsalarının ise pozitif kapandığını görüyoruz. Japonya Nikkei %0.37, Avustralya ASX %0.33 artıda kapanırken Hong Kong HK endeksinde %1’e yakın, Güney Kore KOSPI endeksinde ise %0.60 üzerinde prim var.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.