Haftanın İlk Seansında Dolar Bozguna Uğradı – 23 Ocak 2017

Dolar İçin Bu Hafta Nelere Dikkat Etmeli?

Cuma akşamı Donald Trump’ın ABD’nin yeni başkanı olarak göreve başlama töreniyle birlikte dolar üzerinde oluşan baskı yeni haftanın ilk seansına da devam etti. Dolar endeksi altı hafta sonra ilk kez 100.20 seviyesi altına gerilerken ABD 10 yıllık tahvil faizleri %2.50 seviyesinden %2.43’lere geri çekildi.

Dolar üzerindeki baskı ile birlikte USDJPY geçtiğimiz haftanın ikinci yarısında aldıklarının neredeyse tamamını geri verirken EURUSD yedi hafta sonra ilk kez 1.0750 üzerini görürken GBPUSD 1.2440 ile son altı haftanın en yüksek seviyelerinde.

Dolar üzerindeki bu genel baskıyla birlikte lira da dolara karşı atakta. Piyasa açılışıyla birlikte yönünü aşağı çeviren USDTRY 3.75 seviyelerine kadar geriledi. Avrupa seansı başlarken bir yükseliş görüyoruz fakat hala cuma günü açılış seviyesinin çok altında.

USDTRY için 3.75 – 3.74 bölgesi güçlü bir destek olarak kendini gösteriyor. Dolar endeksi üzerindeki baskının devam etmesi ve ABD 10 yıllık faizlerinin %2.50 seviyesini alamaması 3.75 – 3.74 destek bölgesinin kırılmasına neden olabilir ve sonrasında kademeli olarak önce 3.65 sonra da 3.60 seviyeleri görülebilir.

Diğer senaryoda ise, yani dolar endeksinin 100.00 bölgesinden toparlanmaya başlaması ve ABD 10 yıllık faizlerinin %2.50 seviyesini tam anlamıyla alarak daha da yukarıları zorlaması yeniden 3.80 – 3.90 bölgesine doğru bir yükselişi tetikleyebilir.

USDTRY için dolar endeksinin ve ABD tahvil faizlerinin gidişatı ile birlikte yarınki TCMB PPK kararları takip edilmeli. Piyasada Merkez Bankası’nın farklı faiz türlerinde çeşitli büyüklükte faiz artışı yapacağı beklentileri var. Ayrıca içeride siyasi gelişmelerle birlikte cuma günkü Fitch not değerlendirmesi de dikkat edilmesi gereken diğer gelişmeler olacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.