Haftanın İlk İşlem Gününde EUR/USD ve GBP/USD

Önemli bir haftaya başladık ve bu haftaya da yurt içinde yaşanacak olan gelişmeler ile birlikte Fed ve BoJ kararları damgasını vuracak. Bugün ise SNB Başkanı Jordan Çin’de yaptığı bir konuşmada para politikası ile önemli açıklamalarda bulundu. Faizlerde indirime gidebiliriz diyen Jordan, piyasalara müdahale etmeye devam edebileceklerini ve frangın hala olması gerekenden fazla değerli olmasının önemli bir sorun olduğunu dile getirdi.

Euro Bölgesi’nin kalesi Almanya’dan ise Ifo iş iklimi endeksi 108.3 ile beklentilerden daha az gerileme gösterdi. Gelen verinin etkisi EURUSD çifti üzerinde sınırlı oldu ancak bugün 1.0950 desteğine kadar gerileyen paritede bu seviyeden alıcıların devreye girmesiyle hafif alıcılı seyir devam ediyor. Toparlanmanın sürmesi halinde 1.1030 ve 1.11 bölgeleri önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Geri çekilmelerde ise 1.0950’nin kırılmasıyla 1.0900 ve 1.0850 seviyeleri destek olarak çalışabilir. Ancak 1.11 altında kalındığı sürece geri çekilme devam edebilir.

İngiltere’den ise CB sanayi sipariş beklentileri -4 ile beklentilerden iyi geldi. Beklediğimiz gibi gelen bu verinin de paritelerde etkisi son derece sınırlı olurken günün geri kalanında ekonomi takvimde açıklanacak olan önemli bir veri karşımıza çıkmıyor. GBPUSD 1.32 bölgesi altında kaldığı sürece baskının devam etmesini bekliyoruz. Aşağıda 1.3060 bölgesi destek olarak çalışabilir ve tamamen kırılması durumunda düşüşler hız kazanabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.