Günün Grafiği: USDTRY 50 Günlük Hareketli Ortalama

Günün grafiğinde bu sefer USDTRY var. Geçtiğimiz ay yaşanan darbe girişimi sonrası 3.0950 üzerine kadar yükselen USDTRY içeride ekonomi yönetiminin verdiği güven veren mesajlar ve dolar üzerindeki genel baskı nedeniyle 3.00 altına kadar gerilemişti. Son olarak kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in kredi notumuzu değiştirmemesinden liranın destek bulması ile birlikte USDTRY 2.95 altını gördü dün.

Fakat 2.95 altında kalıcı olmadı ve gelen alışlarla bugün 2.97 seviyelerine kadar tırmandı. Dün toparlanmanın başladığı bölgeye biraz daha yakından bakınca iki önemli seviye dikkatimizi çekiyor; 50 günlük hareketli ortalama ile yılın dibi ve zirvesi arasındaki yükselişin %50 fibo seviyesi. Yani çok önemli iki teknik göstergenin buluştuğu bir bölge.

2016_08_11_USDTRY_50DMA_Fibo

Dolar şortlayanlar için önemli bir kar alımı bölgesi olmakla birlikte gevşemeleri alış fırsatı olarak düşünenler için de ideal bir giriş bölgesi. Toparlanma başladı fakat daha yukarılar heyecanlanmak için çok erken diyoruz. USDTRY’yi yukarıda 2.9730 ve dolar endeksini ise 95.80 gibi çok önemli dirençler bekliyor. Bu dirençlerin kararlı bir şekilde geçilmesiyle 3.00 seviyeleri tekrar gündeme gelebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.