Günün Grafiği: USDJPY 50 Günlük Hareketli Ortalama

USDJPY'yi Üç Büyük Engel Bekliyor

Günün grafiğinde USDJPY var. Cuma günü Yellen’ın yakın zamanda faiz artışı için yeşil ışık yakmasıyla 100.00 bölgesinden toparlanarak %2’den fazla değer kazanan USDJPY şu anda 102.30 bölgesinde. Yani yukarı yönlü hareket tamamen temel kaynaklı bir hareket. Yellen’dan gelen açıklama Fed – BoJ arasındaki para politikası ayrışmasını tekrar ön plana çıkardı ve yen dolara karşı en fazla değer kaybeden majör para birimi oldu.

USDJPY’nin önünde şimdi üç önemli teknik engel var. İlk olarak 102.60 bölgesinde geçen 50 günlük hareketli ortalama seviyesi. Bu direncin kırılması durumunda ise USDJPY’yi başka bir önemli direnç bekliyor; 103.50 bölgesi. 103.50 bölgesi zaten USDJPY analizlerimizde alıcıların moral bulması için geçilmesi gereken direnç olarak sıkça bahsettiğimiz bir seviye.

usdjpy-d1-fxdd-4

Bu seviyenin de aşılması durumunda ise yine diğer bir önemli direnç olarak alçalan trend hattı USDJPY’nin önüne çıkacak. Mayıs ve Temmuz ayındaki zirveleri birleştiren bu trend hattı şu anda 104.50 bölgesinden geçiyor ve grafikte turuncu çizgi ile temsil ediliyor.

Kısacası Yellen’ın konuşması sonrası ivme kazanan ve şimdilik 100.00 seviyesinin kırılma tehlikesini geride bırakan USDJPY’nin yükselişe devam edebilmesi için geride bırakması gereken üç büyük engel var. Bu üç büyük engeli hep beraber 200 pipslik kalın bir direnç olarak da görebiliriz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.