Günün Grafiği: GBPUSD Hareketli Ortalamalar

Bu senenin en önemli hareketi petrolle birlikte GBPUSD’de yaşandı belki. Bir kaç ay öncesine kadar sadece İngiltere’yi ilgilendiriyormuş gibi davranılan AB Referandumu (Brexit) şimdi önümüzdeki ay Fed’in faiz artırması önündeki önemli engellerden biri olarak gösteriliyor. Brexit belirsizliği bu sene pounda büyük bir darbe vurdu ve GBPUSD’yi son yedi yılın en düşük seviyelerine gönderdi.

Hem ABD’den zayıf veriler hem de Brexit anketlerinde ‘Kalalım’ kampının daha güçlü görünmesinin etkisiyle 1.38 seviyelerinden 1.48’lere kadar yaklaşık bin pipslik bir toparlanma hareketine tanıklık ettik. Bu toparlanmayı son haftalarda yeni bir geri çekilme takip etti fakat geri çekilmeye bugün önemli bir bölgeden tepki alışı geldiğini görüyoruz bugün. Bu sefer günün grafiği de bu tepki ile ilgili.

2016_05_16_GBPUSD_ma

Tepkinin geldiği bölge 50 ve 100 günlük hareketli ortalamaların buluştuğu bir yer. Yani teknik olarak iki güçlü destekten dönüyor GBPUSD. Fiyat bu bölgeden dönme çabasındayken 50 günlük hareketli ortalama da 100 günlüğü yukarı yönlü kesmeye hazırlanıyor. 50 günlük hareketli ortalama en son Eylül ayında 100 günlük hareketli ortalamanın üzerindeydi. Yani teknik olarak dönüş sinyalleri var ama bu dönüşten daha güvenle bahsedebilmek için yukarıda 1.4450 seviyelerinin aşılmasını görmek gerek diye düşünüyoruz.

Her zaman olduğu gibi günün grafiği ile ilgili bir uyarı yapalım; tek başına günün grafiğine bakarak işlem yapmak yerine bu grafiği temel taraftan da destekleyen veri ve gelişmeler beklemek işlemlerde daha başarılı sonuçlar elde edilmesini sağlar. Bu temel veriler bakımından ise İngiltere’den önemli örnekler var bu hafta; Salı günü enflasyon, Çarşamba günü istihdam ve Perşembe günü perakende satışlar verileri.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.