Günün Grafiği: GBPUSD Gartley Formasyonu

Son zamanlarda açıklanan AB Referandumu anket sonuçlarının ‘Kalalım’ diyenlerin güçlendiğini göstermesiyle GBPUSD’de ciddi bir ralliye tanıklık ediyoruz. 3 Mayıs’taki zirveyi bir tarafa bırakırsak GBPUSD bugün son beş ayın yüksek seviyelerine kadar yükseldi. Bugünün grafiğinde bu yükselişin sona erebileceğini ima eden bir formasyon var; satıcılı Gartley formasyonu. Formasyon net bir seviye göstermiyor fakat bu bölgeden GBPUSD’de satıcıların devreye girebileceğini ima ediyor.

2016_05_25_GBPUSD_bearishgartley

Her zaman temel gelişmelerin piyasalara yön verme konusunda teknik gelişmelere göre çok daha büyük bir paya sahip olduğunu düşündüğümüz için formasyonun ima ettiği düşüşün yaşanması için temel taraftan da destek gelmesi şart bizce. Bu destek AB Referandumu anketlerinde ‘Ayrılalım’ kampının güçlenmesiyle veya ABD’den gelecek olan veri ile FOMC üyelerinin yapacağı açıklamalarla birlikte Haziran faiz artışı ihtimalinin yükselmesiyle gelebilir.

Düşüşün nereye kadar devam edebileceği konusu formasyonun belirttiği genel bir kural olmaması nedeniyle muğlak fakat önce 1.4530 sonra da 1.4430 seviyelerine doğru geri çekilme yaşanabilir. Formasyonu paylaşıyoruz fakat son olarak önemli bir uyarı tekrar yapmalım; pound paritelerinde önümüzdeki haftalarda AB Referandumu anket sonuçları yön konusunda temel belirleyici olacak. Yani bu formasyon referandum anketlerinin ‘Ayrılalım’ diyenlerin öne geçtiğini göstermesine muhtaç.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.