Günün Grafiği: Fed Haziran Faiz Artışı İhtimali – 25 Nisan 2017

Fed Haziran'da Faiz Artıracak mı?

Fed bir sonraki para politikası kararlarını 3 Mayıs’ta açıklıyor. Faizlerde bir değişiklik beklenmiyor ve zaten dikkatler daha çok 14 Haziran’daki toplantıda. Haziran ayı toplantısında ekonomik projeksiyonlarla birlikte nokta tablosu adı verilen faiz artışı beklentileri de yayınlayacak. Ayrıca sonrasında Başkan Janet Yellen basın toplantısı düzenleyecek.

3 Mayıs’taki toplantıda faiz artırma ihtimali çok çok düşük. CME federal fonlama vadeli piyasasındaki fiyatlama %5 altında bir ihtimal veriyor ve 15 Mart’taki son toplantıdan bu yana da bu ihtimal hep bu oranlardaydı.

14 Haziran toplantısında faiz artış ihtimali ise son toplantıdan bu yana bugün %67.60 ile en yüksek oranına ulaşmış durumda. Grafikte kırmızı çizgi ile temsil edilen 14 Haziran ihtimali özellikle son bir haftadır aralıksız yükseliyor.

Önümüzdeki haftalarda ABD’den açıklanacak olan güçlü ekonomik veriler ve FOMC üyelerinden gelebilecek olan açıklamalarla bu ihtimal daha da yükselebilir ve son zamanlarda baskı yiyen doların nefes almasını sağlayabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.