Günlük Ekonomik Takvim – 08 Mart 2017

Bugün Ekonomik Takvimde Neler Var?

Dolar için kritik hafta devam ediyor. Cuma günü açıklanacak olan tarım dışı istihdam verileri öncesi piyasalar bugün ADP tarım dışı istihdam değişimine odaklanacak. İşte günün diğer öne çıkacak gelişmeleri :

10.00, Almanya sanayi üretimi, beklenti %2.5. Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisinde sanayi üretiminin Ocak ayında %2.5 artması bekleniyor. Sabah saatlerinde Avrupa borsalarının açılışını ve EUR paritelerini etkileyebilecek önemde bir veri.

16.15, ABD ADP özel sektör istihdam değişimi, beklenti 190 bin. Cuma günü açıklanacak olan resmi tarım dışı istihdam değişimi öncesi çok önemli bir öncü gösterge. Beklenti üzeri bir rakam dolara güç katabilir. Beklenti altı bir rakam ise dolar üzerinde baskı yaratabilir. Mutlaka takip edilmeli.

16.30, ABD tarım dışı üretkenlik (beklenti %1.4), birim çalışan maliyeti (beklenti %1.7). Dördüncü çeyreğe ait kritik istihdam verileri. ADP sonrası piyasaların dikkati hemen bu verilere çevrilecek.

18.30, ABD ham petrol stokları, önceki 1.5 milyon varil. Her hafta olduğu gibi petrol fiyatlarında dalgalanmalara neden olabilir ve petrol yatırımcıları tarafından yakından takip edilecek.

eko takvim 2017-03-08

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.