GBPUSD’de Bugünkü Yükselişin Perde Arkası

GBPUSD dün haftaya hafif satıcılı bir başlangıç yapmasının ardından bugün ORB’nin yayınladığı son ankete göre AB’de kalalım diyenlerin oranının %55 olarak açıklanması ile parite hızlı bir yükselişe geçti. Daha önceki raporlarımızda da bir çok kez altını çizdiğimiz gibi referandum tarihine yaklaşıldıkça yayınlanacak olan anketlerin parite üzerindeki etkisinin arttığına şahit olacağız ve artık önümüzde 1 aydan kısa bir süre var kritik referandum için.

Bugün ayrıca İngiltere Merkez Bankası (BOE) enflasyon raporunu yayınladı. Rapora göre 2016 yılında enflasyonun kademeli olarak yükselmesi bekleniyor. Ekonominin geçtiğimiz yıl büyümenin yavaşladığına, ve Brexit’in gerçekleşmesi halinde ise büyümenin olumsuz etkileneceğine ve poundun değer kaybedeceğine dikkat çekilmiş. Başkan Carney ise bütün komitenin Brexit’in ekonomi üzerindeki olası etkileri konusunda hem fikir olduğunu söylerken, “AB’de kalalım” senaryosunda faizlerdeki bir sonrası değişimin yükseliş yönünde olacağını belirtti.

Weale ise önümüzdeki dönemde gerektiği takdirde BoE’nin faizlerde indirim ve parasal genişleme hamlelerini uygulamaya hazır olması gerektiğinin altını çizdi. Ancak bugün GBPUSD’deki yükselişin arkasında gelen bu açıklamaların yatmadığını söyleyebiliriz.

Paritede yükselişin devam etmesi durumunda yukarıda ilk olarak 1.4660 seviyesi önemli direnç konumunda. Bu seviyenin geçilmesiyle yeniden 1.4770 hedeflenebilir. Ancak bu senaryonun gerçekleşebilmesi için yayınlanacak olan anketlerde kalalım diyenlerin oranının ağır basmaya devam etmesi gerekiyor. Geri çekilmelerde ise 1.4480 ve 1.4400 seviyeleri önemli destek konumunda.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.