GBPUSD Sallandı Ama Yıkılmadı

ONS‘nin yayınladığı rapora göre İngiltere’den işsizlik haklarından yararlanma başvuruları 6.7 bin ile beklentiden kötü gelerek geçtiğimiz yılın Ağustos ayından beri ilk kez artış gösterdi. Ortalama gelir endeksi de %1.8 ile beklentilerin altında kalırken, işsizlik oranı ise beklentilere paralel %5.1 olarak açıklandı. İstihdam değişimi son çeyrekte 20 bin artış gösterse de yine 60 bin olan beklentilerin yine altında kalındığını görüyoruz.

Raporu yayınlayan ONS, şimdilik kesin bir görüş belirtmek için erken olduğunu ancak işsizlikteki yükselişin ve istihdamdaki yavaş artışın iş gücü piyasasındaki toparlanmayı kötüleştirdiğine işaret ettiğini belirtti. Tabi ki Haziran ayındaki referandum öncesi Brexit belirsizliklerinin iş verenleri temkinli olmaya iterken, bunun da istihdam tarafını olumsuz etkilediğini söyleyebiliriz. İşsizlikte artış yaşanması İngiltere Merkez Bankası’nın muhakkak gündeminde olacaktır ancak maaşlardaki iyileşme öncelik sırasında başı çekmeye devam edecek önümüzdeki dönemde de.

Referandum tarihine yaklaşıldıkça yapılan anket sonuçlarının GBP üzerindeki etkisinin arttığına şahit olacağız dün olduğu gibi. AB’de kalalım diyenlerin artış göstermesi şüphesiz sterline pozitif yansıyacak ve tam tersi durumun da sterlin üzerinde baskı oluşturduğuna şahit olabiliriz. Bugün gelen veriler GBP için negatif olsa da dolar endeksinde yaşanan düşüş ile birlikte paritede geri çekilmenin sınırlı kaldığını gördük.

Dün de dikkat çektiğimiz gibi grafite oluşan üçgen formasyonunun direnç hattı olan 1.4390-1.4400 bölgesinin tamamen kırılmasıyla anket sonuçları da olumlu gelmeye devam ederse toparlanma hız kazanabilir. Ancak 1.4360 bölgesi üzerinde son aylarda tutunmakta zorlanan GBPUSD’de doların yeniden değer kazanmaya başlamasıyla yeniden bu bölgelerden satıcıların devreye girerse geri çekilmelerde 1.4360 ve 50 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1.4230 seviyeleri destek olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.