GBP/USD 1985’ten Beri En Düşük Seviyelerinde

Geçtiğimiz hafta piyasalar tarihi bir gün yaşadı ve beklenen referandum sonucunda Birleşik Krallık Avrupa Birliği’nden ayrılmaya “Evet” dedi. Referandum kararı sonrası Sterlin çok sert şekilde değer kaybederken piyasalardaki belirsizlik ortamı ile birlikte yatırımcıların ALTIN ve Yen’e güveli liman olarak yöneldiğine şahit olduk.

Sterlin’in yeni hafta ise moralli bir başlangıç yaptığını söyleyemiyoruz. Öğlen saatlerinde GBPUSD son 31 yılın en düşük seviyesini gördü. Tabi ki bu düşüşün arkasındaki en büyük sebep Brexit ancak bir yandan da İngiltere Merkez Bankası’nın faiz indirimine gidebileceği beklentileri de artmaya başlamış durumda. İngiltere 10 yıllık tahvil faizleri de tarihte ilk defa %1 seviyesinin altına geriledi. Avrupa borsalarının ise güne ekside devam ettiğini görüyoruz. DAX ve FTSE 100 endeksinde kayıplar %2’ye yakın.

GBPUSD’de zaman zaman toparlanmalar gelse de üzerindeki baskının devam etmesini bekliyoruz. EURGBP de son 2 yılın en yüksek seviyelerini gördü ve yükseliş devam ediyor. Geri çekilmeleri alış fırsatı olarak görmeye devam ediyoruz. Yukarıda 0.84 bölgesinin geçilmesiyle yukarı yönlü hareket hız kazanabilir.

Euro Bölgesi’nden ise M3 para arzı %4.9 ile beklentilerden hafif iyi geldi. Hatırlayacağımız gibi ECB’nin para politikası dahilinde yakından takip ettiği bir veri ancak gelen verinin EURUSD çifti üzerindeki etkisi son derece sınırlı oldu. Düşüşlerin devam etmesi durumunda aşağıda 1.0930 ve 1.0900 seviyeleri destek olarak çalışabilir.

Günün geri kalanında ekonomik takvimde açıklanacak olan önemli bir veri karşımıza çıkmıyor. 15.30’da ABD’den mal ticaret dengesi ve 16.45’te flaş hizmetler PMI açıklanacak. Ancak gelecek olan verilerin pariteler üzerindeki etkisinin son derece sınırlı olmasını bekliyoruz. 20.30’da ise ECB Başkanı Mario Draghi mikrofon başına geçecek ve biz de para politikası ile ilgili açıklamaları yakından takip edeceğiz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.