İngiltere’de Sanayi Üretimi Yüzleri Güldürdü

ONS’nin yayınladığı verilere göre İngiltere’de büyümenin öncü göstergesi sanayi üretimi %2.0 ile beklentilerin çok üzerinde açıklanırken, imalat üretimi de %2.3 ile beklentilerden iyi geldi. Yaşanan bu yükseliş son 4 yılın en hızlı artışına işaret ediyor.

Gelen veriler GBP açısından son derece pozitif oldu ve GBPUSD’de de yükselişlerin hız kazandığına şahit olduk. Bugün dolar endeksi üzerinde baskı oluşması paritedeki yükselişlerde hız katmış durumda. Yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 1.4660 ve 1.4720 seviyeleri direnç olarak çalışabilir. Geri çekilmelerde ise 1.4470 ve 1.4400 önemli destek konumunda. Ancak referandum tarihine kadar yayınlanacak olan anketleri takip etmekte fayda var. Yükselişin devam etmesi için bu anketlerde AB’de kalalım kampının güçlenmesi şart.

Bugün mikrofon başına geçen ECB üyesi Villeroy ise ECB’nin görevinin fiyat istikrarını korumak olduğunun altını çizdi ve düşük enflasyon risklerine dikkat çekti. Para politikasının tek araç olmadığını söyleyen Villeroy’un açıklamalarının EURUSD üzerinde önemli bir etkisi olmadı açıkçası.

EURUSD’de 1.1100 bölgesinden başlayan ve ABD’den hayal kırıklığı yaratan tarım dışı istihdam değişimi sonrası yükseliş bugün devam ediyor. Yukarıda 1.1410’ların tamamen geçilmesi ile 1.1480 önemli direnç bölgesi olarak çalışabilir. Aşağıda ise 1.13 bölgesi önemli destek konumunda. Bu bölge üzerinde kalındığı sürece toparlanma devam edebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.